Näpunäiteid allergiate vastu võitlemiseks

Kas teadsite, et umbes 20–30% lastest võib esineda erinevaid allergiaid? Üks olulisemaid tegureid, mis selle kasvu põhjustab, on õhusaaste tööstusriikides. Allergiline reaktsioon tekib immuunsüsteemi vahendusel. immuunsüsteemi ülesandeks on meid bakterite, viiruste ja muude väliste ärritajate eest kaitsta. Allergia puhul tekib immuunsüsteemi liigne kaitsereaktsioon ainetele, mis on iseenesest kahjutud. Neid kutsutakse allergeenideks ning need koosnevad harilikult valkudest. Organism toodab nende vastu antikehasid, mis tekitavad allergilise reaktsiooni. Lapse allergiaid on võimalik ennetada: korralik toitumine esimesel kolmel eluaastal toetab tugeva immuunsüsteemi arengut.

Geneetika mängib rolli selles, kas lapsel on allergia tekkeks soodumus või mitte. Kui lähedane pereliige nagu lapsevanem või õde-vend on allergiline, on ka järgmisel lapsel suurem oht allergia tekkeks. Parim viis allergia riski tuvastamiseks on vaadata nn. perekonna haiguslugu, mille käigus arst esitab vanematele võimalike allergiate kohta küsimusi. Sellest saadud teavet kasutatakse lapse riski hindamiseks. Algse hinnangu andmiseks võite kasutada meie kontrolltesti. Kui mõlemad lapsevanemad või õde-vend on allergilised (nt. heinapalavik või toiduallergia), on lapsel allergia kujunemise oht keskmisest suurem. Isegi siis ei tasu aga liigselt muretseda, sest allergia risk ei tähenda, et lapsel tegelikult ka allergia kujuneb. Õige toitumise ja muude ennetavate meetmete korral saate aidata lapse riski vähendada.

Allergiariski kontrolltest

Atoopiline dermatiit

Jah

Ei

Pole kindel

Heinapalavik

 

 

 

Allergia loomakarvade vastu

 

 

 

Allergia tolmulestade ja koduse tolmu vastu

 

 

 

Allergiline astma

 

 

 

Toiduallergia

(nt lehmapiima, soja, kanamunade või pähklite vastu?)

 

 

 

Allikas: allergiariski kontrolltest lapseootel naistele

Hindamine

Kui vastasite mõnele küsimusele „jah“, on lapsel allergiate kujunemiseks suurem risk. Arutage kindluse mõttes seda oma günekoloogi, ämmaemanda või lastearstiga/perearstiga.

 

Kas allergiaid on võimalik ennetada? 

Ka siis, kui teie perekonnas esineb allergiaid, saate lapsel allergia kujunemise ohtu vähendamiseks üht-teist teha juba raseduse ajal. Esiteks tuleb toituda tasakaalustatult ja mitmekülgselt. Sööge seda, mis teile maitseb ja ärge vältige ühtegi toitu, välja arvatud neid, mis teil endal allergilist reaktsiooni põhjustavad. Mis on hea teile, on hea ka lapsele. Lapse allergia riski saab vähendada ka pärast tema sündi: rinnapiim on parim kaitse allergiate eest. Imetamine esimese kuue kuu jooksul mõjub hästi lapse immuunsüsteemile ja seeläbi allergiate riski vähendada. Kui aga suure allergiariskiga last ei toideta rinnaga, soovitame kasutada hüpoallergeenset piimasegu. Hüpoallergeenses piimasegus on valgud osaliselt lagundatud ja seetõttu on nende allergeenide sisaldus väiksem ja allergilise reaktsiooni tekke oht samuti palju väiksem.

 

Mis on hüpoallergeenne piimasegu?

Hüpoallergeenne piimasegu sisaldab osaliselt hüdrolüüsitud valke. Lehmapiima valgud on lagundatud sellise tasemeni, millele organismi antikehad reageerivad  väiksema tõenäosusega. Kui lapsel on soodumus allergia tekkeks, võib aidata väheste allergeenidega hüpoallergeenne piimasegu allergiate riski vähendada. 

 

Mida teha, kui imikul on risk allergia tekkeks 

  • Veenduge, et toitute raseduse ajal tasakaalustatult ja mitmekülgselt. 

  • Parim kaitse on ainult rinnapiimaga toitmine kuni lapse kuue kuuseks saamiseni. 

  • Rinnapiima puudumisel on sobivaks alternatiiviks hüpoallergeenne piimasegu. 

  • Lisatoiduga alustatakse mitte enne 5 kuuseks saamist ja hiljemalt 6 kuuseks saamisel vastavalt tervishoiutöötaja soovitustele.

  • Vältige sigaretisuitsu ja passiivset suitsetamist, et vähendada lapse kokkupuudet keskkonnasaastega.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee