Mida teha imiku lehmapiimavalgu allergia korral

Lehmapiimavalgu allergia sümptomite äratundmine

Kui lapsel tekib rinnaga toitmisel, piimasegu andmisel või lehmapiima sisaldavate toitude söömisele ebasoovitav reaktsioon, võib ta olla allergiline lehmapiimavalgu suhtes.

Lehmapiimavalgu allergia mõjutab väikest hulka alla üheaastastest lastest. Kahjuks ei ole selle tuvastamine alati lihtne, kuna lehmapiimavalgu allergia sümptomid sarnanevad muudele meditsiinilistele probleemidele. Seega kui kahtlustate lapsel lehmapiimavalgu allergiat, on oluline rääkida oma pere- või lastearstiga.

 

Kuidas saate aidata arstil diagnoos leida

Arstil on vaja teada võimalikke teie peres esinenud allergiaid ja sümptomeid, mis teis muret tekitavad.

Mida enam tõendeid ja teavet sümptomite kohta anda saate, seda parem. Kui näiteks lapsel tekib pärast söömist lööve, tehke sellest pilti ning märkige üles, kui kaua selle esinemiseni aega kulus ja kui kaua see püsib. Ühtlasi märkige üles üksikasjad oksendamise, kõhulahtisuse, kõhuvalude või hingamisraskuste kohta ning millal need söömise, joomise ja muude tegevustega seoses esinevad.

Kui esineb kaks eri sümptomit, näiteks oksendamine ja nahaärritus, siis tooge see kindlasti esile.

 

Miks on oluline küsida professionaalset nõu

Lehmapiimavalgu allergia diagnoosimine on keeruline, kuna muud sümptomid võivad tegelikku põhjust varjata. Hinnanguliselt tekivad 15% imikutest lehmapiimavalgu allergiale sarnased sümptomid, ehkki tegelik esinemissagedus on ainult 2–7,5%.

Seega on oluline, et te omal algatusel enne arstiga konsulteerimist lapsele ravimeid ei annaks ega tema toitumises olulisi muudatusi teeks. Kui lapsel sümptomid püsivad, külastage arsti uuesti.

Lehmapiimavalgu allergia sümptomitega lastele ei ole sobilik anda osaliselt hüdrolüüsitud piimasegu. Toidupoodides on müügil tuntud tootemarkide osaliselt hüdrolüüsitud HA piimasegud, mille puhul väidetakse, et neid on lihtne seedida. Nendes piimasegudes on valgud allergia ennetamiseks üksnes osaliselt lagundatud ja juba allergia sümptomitega laste puhul võivad HA piimasegud allergilist reaktsiooni põhjustada.

 

Lehmapiimavalgu allergiaga imikutele mõeldud spetsiaalsed piimasegud

Kui lapsel diagnoositakse lehmapiimavalgu allergia ja laps ei saa rinnapiima, võib arst kirjutada välja spetsiaalse piimasegu, mis on tuntud täielikult hüdrolüüsitud piimasegudena. Nendes piimasegudes sisalduvad valgud on lagundatud nii väikeseks, et imiku immuunsüsteem ei tuvasta neid allergeenidena. See protsess ei mõjuta piima toitainete sisaldust.

Kui lapsel esineb lehmapiimavalgu allergia sümptomeid, peaksite võimalikult kiiresti konsulteerima oma arstiga.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee