Kas teie imikul kujuneb allergia?

Kuidas võivad geenid mõjutada allergiaid 

Teil või teie partneril esinev allergia võib tekitada küsimuse, kas see võib välja kujuneda ka teie lapsel. Geneetiline seos – atoopia on perekondlik eelsoodumus allergia kujunemiseks.

 

Kui suur on tõenäosus, et  imikul tekib allergia?

Sellised allergilised seisundid nagu astma, ekseem, heinapalavik ja tundlikkus toidu suhtes on võrdlemisi levinud ja enamik meist teab kedagi, kellel see on või kannatame selle küüsis ise. Hinnanguliselt mõjutavad toiduallergiad umbes 6–8% imikutest ja  üksnes 2–7,5% on allergilia lehmapiimavalgu vastu, millest laps tavaliselt kolme aastaseks saades välja kasvab. Samas ,allergiate esinemissagedus kasvab kogu maailmas.

Kas saab midagi teha juba raseduse ajal, et veel teie sündimata lapsel allergiat ei tekiks? Vastus on lihtne -  ei. Parim nõu, mida eksperdid lapseootel emadele anda saavad, on tervislikult ja tasakaalustatult toitumine ning hoolitseda oma tervise eest.  

Geneetiline seos on tuntud kui atoopia ja sõltuvalt allergiate esinemisest perekonnas, saate hinnata oma lapse riski haigestuda. Näiteks suureneb atoopia risk siis, kui ühel vanemal või õel-vennal esineb allergia. Veelgi enam, kui mõlemad vanemad on allergilised on risk veel suurem.. Kui mõlemal vanemal on sama seisund, suureneb risk veelgi. Aga isegi siis, kui laps on atoopiline, ei ole kindel, et lapsel kujunevad välja samad allergiad kui teil ja teie partneril. Selle asemel pärib ta tõenäoliselt kalduvuse allergiate tekkeks, mitte aga konkreetse allergia.

Seega, pelgalt seetõttu, et teil on mõni allergia, ei teki see tingimata ka teie lapsel. Isegi sel juhul kui teie peres ei ole mitte kunagi allergiaid esinenud, on siiski tõenäosus üks kümnele, et teie lapsel see kujuneb.

Ehkki geneetika mängib allergiate tekkes rolli, on teada ka see, et varase lapsepõlve allergiate väljakujunemist mõjutab keskkond. Imikud võivad olla ümbritseva suhtes tundlikumad kui vanemad lapsed, sest nende immuun- ja seedesüsteem on alles küpsemas. Seega soovitame kaaluda järgnevaid samme, et vältida juba algusest peale allergiate teket.

 

Lapse nahahooldus

Vastsündinu nahk on väga õrn ja tundlik ning selle pinnal olevad loomulikud õlid on mõeldud naha kaitsmiseks. Esimesel kuul kasutage lapse naha pesemiseks või mähkme vahetamisel üksnes puhast vett, et vältida nahaprobleeme. Soovitatakse vältida nahka ärritavaid tooteid nagu seep, pesuvahendid ja vill.

 

Riided

Lapse riided tekitavad allergiat väga harva. Kui mõni kangas nende õrna nahka ärritab, on süüdlaseks suurema tõenäosusega pesuvahend, millega seda pestud on. Eelistage leebeid mittebioloogilisi pesuaineid ning veenduge, et pesete kõik uued või pruugitud riided läbi, enne kui need lapsele esimest korda selga panete.

 

Õhusaaste

Siin ei mõelda ainult välisõhu kvaliteeti. Teie laps hingab iga päev sisse erinevaid kemikaale, mida kasutatakse kodus. Seetõttu tasub lapse toas vältida parfüümide, deodorantide, juukselakkide  ja puhastustoote kasutamist. Alati tuleb vältida sigaretisuitsu ning ükski pereliige ega külaline ei tohi vastsündinu läheduses suitsetada.

 

Rinnapiimaga toitmine

Lapse toitmisel rinnapiimaga kaitsete teda haiguste eest ning vähendate allergia tekkimise riski. Seda seetõttu, et rinnapiim sisaldab kõiki imikule vajalikke toitaineid,  immuunsüsteemi arengut toetavaid aineid ja elusaid baktereid ning  teie immuunsüsteemist pärit antikehi.

Allergia tekkimisel muudab varajane diagnoos ja ravi sellega toimetuleku kergemaks. Kui teil tekib kahtlus, et lapsel on allergia, siis pidage nõu oma lapse arstiga. 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee