Imikute toiduallergiad

Märgid, sümptomid ja mõistlikud nõuanded

Toiduallergiad ei ole väga sagedased, kuid need võivad kulgeda tõsiste sümptomitega ja mõjutada imiku toitainete saamist. Lugege, milliseid märke silmas pidada, millised toidud põhjustavad kõige suurema tõenäosusega reaktsiooni, kuidas allergiat põhjustavaid toite ohutult lapsele tutvustada ning miks võib rinnaga toitmine vähendada lapsel allergia väljakujunemise riski.

 

Imiku toiduallergiad

Toiduallergia tekib immuunsüsteemi ülereageerimise tagajärjel. See võib avalduda kiiresti, tekitades sümptomeid kohe pärast toidu söömist  või aeglaselt, põhjustades pikaajalisi või korduvaid  sümptomeid nagu ekseem ja seedeprobleemid.

Toiduallergiaid esineb imikutel sagedamini kui täiskasvanutel, mõjutades umbes 6-8 % lastest varases lapseeas. Õnneks kasvab enamik lastest nendest hiljem välja.

 

Toiduallergia tuvastamine

Kui hakkate imikule pakkuma lisatoitu, märkate kahtlemata, mis talle meeldib ja mis mitte. Olulisem on aga otsida märke toiduallergiast. Kuna toiduallergiat esineb vaid ühel lapsel seitsmeteistkümnest, ei teki enamikul ühtegi neist sümptomitest.

Kiire reaktsiooni korral on kõige levinumad sümptomid:

 • silmade ja huulte paistetus

 • kõhulahtisus ja oksendamine

 • vilistav hingamine, vesine nina, silmade punetus ja aevastamine

 • sügelus, lööve ja ekseem

Allergia sümptomid võivad olla kerged, keskmised või rasked. Kuigi osadel inimestel näivad allergia sümptomid avalduvat alati sama tõsidusega, ei ole siiski mingit garantiid, et ühel korral kergena ilmnenud reaktsioon teisel korral tõsiseks ei muutu. Seetõttu on ülioluline, et laps saaks õigeaegselt allergia diagnoosi ja vastava ravi.

Raske vilistav hingamine ja hingamisraskused võivad olla märgid anafülaksiast, mis vajab kohest meditsiinilist sekkumist. Õnneks esineb selliseid allergilisi reaktsioone harva.

 

Allergiat põhjustavad toidud

Järgmisena loetletud toidud võivad suurema tõenäosusega põhjustada allergilist reaktsiooni:

 • nisutooted ja muud gluteeni sisaldavad toidud

 • piim

 • munad

 • kalad ja koorikloomad

 • maapähklid

 • pähklid

 • seemned

 

Perekondlik seos

Kui olete praegu lapseootel ja põete ise mõnda allergiahaigust, siis tasub mõelda, et ka teie lapsel võib allergia tekkida. Perekonnas esinevad allergiad on lapse jaoks suurim riskitegur. Kui ühel või mõlemal lapsevanemal esineb mõni allergiahaigus, siis kuni 70 % lastel tekib samuti allergia. Tekkiv allergia ei pruugi tingimata olla sama mida põevad vanemad. Seega tasub teada, et esineb ka teisi allergiad, näiteks allergia lehmapiimavalgu vastu.
Kui peres allergiaanamnees puudub, siis  on risk palju väiksem, sest sel juhul tekib allergia vaid 10% imikutest.

 

Allergiat tekitavate toitude tutvustamine lapsele

Kui teie peres esineb allergiaid ja olete mures, et lapsel võib toiduallergia kujuneda, jälgige eriti hoolega oma lapse enesetunnet ja käitumist pärast esmakordselt allergiat tekitava toidu pakkumist. Neid toite ei tohiks pakkuda enne lapse 6 kuuseks saamist. Rinnaga toitmine lisatoiduga alustamise ajal aitab allergiariski vähendada.

Alustage lisatoidu pakkumist väikeses koguses ja oodake mitu päeva enne järgmise uue toidu pakkumist. Kui laps toidule reageerib, on teil lihtne tuvastada, milline toit milliseid sümptomeid põhjustas. Kui kahtlustate allergiat, helistage oma arstile, kes  saab lapsele diagnoosi panna ning pakkuda tuge ja nõuandeid, kuidas allergiaga toime tulla.

 

Lapse tervise huvides

Võib võtta aega, enne kui õpite mõistma allergiat ja seda, milliseid toite laps võib süüa ja milliseid mitte. Lugege kindlasti toitude koostisosi pakenditelt, isegi siis kui toit ei peaks eeldatavalt välditavat allergeeni sisaldama.

„Toidu märgistamise reeglid muudavad imiku toidus allergeenide tuvastamise lihtsamaks.“

Sõltuvalt sellest, milline toit lapse allergia vallandab, võib selle vältimine tekitada ohu, et ta jääb ilma olulistest toitainetest. Hea mõte on pidada nõu toitumisnõustajaga, et veenduda, et laps saab kasvamiseks ja arenemiseks kõik vajalikud toitained kätte.

 

Rinnapiima roll allergiariski vähendamisel

Eksperdid on ühel nõul, et rinnaga toitmine aitab imikuid kaitsta allergiate tekke eest. Rinnapiim toetab nende ebaküpset immuunsüsteemi, sest sisaldab ohtralt esimesteks elukuudeks vajalikke kaitsvaid antikehi. Rinnapiimaga toitmine aitab vähendada kokkupuudet allergiat tekitavate toitudega ning toetab terve seedetrakti ja soolestiku mikrobioota kujunemist.

Rinnaga toitmine või väljapumbatud rinnapiimaga toitmine vähemalt esimesel kuuel elukuul võivad vähendada riski allergiate kujunemiseks.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com