Hüpoallergeenne piimasegu või midagi muud?

Kaubanduses on saadaval palju erinevaid modifitseeritud piimasegusid. Nende omadusi ja hüvesid lugedes on lihtne segadusse sattuda ja keeruline on valida, milline neist lapse vajadustele kõige paremini vastab. Toiduallergia riskiga tundlike imikute vanemad peaksid hankima teavet peamise alternatiivi – hüpoallergeense piimasegu kohta.

 

Millal kasutada

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) soovitab lapsi esimesel kuuel kuul rinnaga toita. See on üks peamisi tegureid imikute allergiate ennetamiseks. Lisatoitu tuleks hakata pakkuma kõige varem 17. ja kõige hiljem 26. elunädalal. Rinnaga toitmist tuleks jätkata vähemalt lapse 2-aastaseks saamiseni.
Kõiki imikuid ei ole kahjuks võimalik rinnaga toita. Sellistel juhtudel on soovitatav kasutada tõestatult vähendatud allergeensusega modifitseeritud piimasegusid. Need piimasegud sisaldavad osaliselt hüdrolüüsitud lehmapiimavalke ning nende pakendile on märgitud lühend HA. Nende piimasegude jaoks ei ole vaja arsti retsepti ning need on mõeldud spetsiaalselt imikutele, kes rinnapiima ei saa ja kellel esineb allergiarisk.
Märkus: HA segud võivad põhjustada allergilist reaktsiooni.

Kui lehmapiimavalgu allergiaga last ei ole võimalik rinnaga toita, on soovitatav arstiga konsulteerida, lapsele võidakse välja kirjutada täielikult hüdrolüüsitud lehmapiimavalke sisaldav piimasegu. Selles sisalduvad lehmapiimavalgud on täielikult lagundatud kujul, mille allergiline potentsiaal on veelgi väiksem, kui HA segude puhul. Kui lapsel tekib allergiline reaktsioon ka täielikult hüdrolüüsitud piimasegu vastu, tuleb nõu pidada allergoloogiga. Lapsele võidakse välja kirjutada piimasegu, mille koostis on lagundatud imepeeneteks osakesteks ja see põhineb vabadel aminohapetel.

 

Mis nende piimasegude erinevus on?

HA segu põhineb lehmapiimal, ent selles sisalduvad lehmapiima valgud on osaliselt hüdrolüüsitud.

Sellega muudetakse valgu struktuuri, lühendades selle ahelaid. Hüdrolüüsi protsessi käigus lühenevad peptiidide ahelad. Peptiidide allergeensus väheneb ahela lühenedes. Kõige levinum meetod piimavalkude allergeensuse vähendamiseks on kasutada valkude lagundamiseks ensüüme. Need lagundavad algsed valguahelad lühema ahela pikkusega väiksemateks peptiidideks. Lisaks osaliselt hüdrolüüsitud valgule sisaldavad HA piimasegud kõiki teisi toitaineid, mis on imiku arenguks vajalikud.

Täielikult hüdrolüüsitud piimasegusid kasutatakse allergia raviks. Sellisel juhul lagundatakse lehmapiimavalgud veelgi väiksemateks fragmentideks, mida enamik allergilisi lapsi talub. Täielikult hüdrolüüsitud piimasegude pakendil on tavaliselt märge PEPTI.

Mõned lapsed on eriti tundlikud ja nende haigussümptomid ei kao ka täielikult hüdrolüüsitud piimasegu kasutades. Sellisel juhul võib kasutada aminohapetel põhinevaid  piimasegusid. Need piimasegud ei sisalda mitte mingeid allergeene, kuid neis on kõik vajalik imiku arenguks. Aminohapetel põhinevaid piimasegusid kasutatakse, kui allergiasümptomid täielikult hüdrolüüsitud piimasegusid kasutades ei kao või kui allergia on väga tõsine.

 

Mida meeles pidada

Osaliselt hüdrolüüsitud valkudega HA piimasegu on soovitatav anda lastele, kellel on allergia tekkeks geneetiline eelsoodumus, aga allergia sümptome veel ei ole. Emal, isal, õel või vennal esinev toiduallergia on eeldus lapsele hüpoallergeense HA piimasegu andmiseks. Pidage meeles, et HA piimasegu ei anta siis, kui allergiasümptomid on juba avaldunud. Sümptomite esinemisel kasutatakse täielikult hüdrolüüsitud või aminohapetel põhinevat  piimasegu.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee