Eliminatsioonidieet toiduallergiaga lapsele

Toiduallergia korral tekivad  lapsel haigusnähud ja võimalik kahjulik mõju tervisele siis, kui laps puutub kokku toiduga, mida ta ei talu.

  • Õige ja täpne diagnoos ning kiire eliminatsioonidieet avaldavad haiguse kulule olulist mõju. 

  • Varases eas on kõige sagedasemaks toiduallergia põhjustajaks lehmapiimavalk. Teisel kohal on munavalge. 

  • Toiduallergia raviks on eliminatsioonidieet, mida rakendatakse ainult arsti soovitusel ja jälgimisel. Eliminatsioonidieediga kaasneb alati oht toitainete vaeguse tekkeks ja seetõttu on oluline toiduvalikust kõrvaldatud tooted asendada teiste hästi talutavate ja sarnase toiteväärtusega toodetega. 

  • Kui lapsel on allergia mitme erineva toidu suhtes ja  toiduvalikust on vaja kõrvaldada palju toite, tuleb kindlasti pidada nõu toitumisnõustajaga. 

  • Enamik eliminatsioonidieedil lapsi hakkab aja jooksul probleemseid toite taluma. Tavalise lapseea allergia puhul ei kesta eliminatsioonidieet reeglina mitte kauem kui 2–3 aastat.

 

Toituallergia imikul – toitumine

Tähelepanelik tuleb olla ka siis, kui last toidetakse ainult rinnapiimaga, sest juba sel ajal võivad tekkida haigusnähud. Lehmapiimavalgud jõuavad rinnapiima ema tarbitud lehmapiimast ja piimatoodetest.  Rinnapiimatoidul imikutel esineb allergiat mitmeid kordi harvem kui piimasegutoidul lastel, kuid umbes 0,5% rinnaga toidetavatel imikutel tekib allergia lehmapiimavalgu vastu, mida ema on tarbinud. Kui märkate sümptomeid, siis konsulteerige arstiga ja rääkige oma kahtlustest – võib-olla peate mõned toidud söögisedelist kõrvaldama. Kui imetamine mingil põhjusel ei ole võimalik, siis valige imiku jaoks sobiv piimasegu, mis on võimalikult sarnane rinnapiimaga. Teie arst/õde või ämmaemand selgitab tervetele ja haigetele lastele mõeldud piimasegude erinevusi.

 

Allergiariskiga laps

Kui lapse ema või isa on allergilised või lapse vanemad õed-vennad on allergilised, siis on ka lapsel endal allergia tekkimise risk. Selliste  laste jaoks on toiduallergia ennetamise kõige paremaks meetodiks võimalikult kaua last imetada – optimaalne on kuni 6-kuuseks saamiseni toita last ainult rinnapiimaga. Kui laps vajab piimasegu, võib arst soovitada spetsiaalset hüpoallergeenset toitesegu (tavaliselt on pakendil lühend HA). Tänu spetsiaalsetele tehnoloogilistele protsessidele sisaldab selline piimasegu osaliselt hüdrolüüsitud valku, mis suudab vähendada allergia avaldumise ohtu.

 

Toiduallergia ja imiku söögisedeli mitmekesistamine

Umbes lapse 4-6 kuuseks saamisel hakatakse lapse söögisedelisse lisama uusi toite vastavalt tervishoiutöötaja soovitusele.  Praegu soovitatakse esimesena anda ühte köögivilja korraga ja kui laps selle maitsega lepib, siis umbes kahe nädala pärast võib lisada ühe puuvilja. Tegelikult  võib allergiat põhjustada iga toit, kuid vähemalt 90% imikute ja laste toiduallergiast põhjustab kolm toitu: lehmapiim, kanamunad ja erinevad pähklid.

Sümptomaatiline allergia köögiviljade, puuviljade, kala või teraviljade vastu on lapseeas üsna harv ja sageli kõrvaldatakse need toidud lapse söögisedelist asjata. Perekondades, kus esineb atoopilisi haigusi nagu astma, heinapalavik ja atoopiline dermatiit, võib olla suurenenud IgE antikehade, sh ka konkreetsete toitude IgE antikehade tase. Tasub aga meeles pidada, et teatud toidu IgE antikeha näitab küll tundlikkust, kuid alati ei avaldu selle toidu tarbimise järel sümptomid ja seda ei ole vaja söögisedelist kõrvaldada.

 

Ärge tegutsege omal algatusel

Kui lapsel on allergiale viitavad haigusnähud, siis ärge jääge ootama! Konsulteerige perearstiga, kes saab suunata vajadusel kogenud lastearsti või allergoloogi juurde. Teie arst otsustab, kas on vaja teha allergiateste ja/või rakendada ravi eesmärgil eliminatsioonidieeti. Lisaks saate teavet, kui kaua peab dieeti järgima ja kuidas asendada menüüst välja jäetud toitusid. Kui eliminatsioonidieeti on raske tasakaalu saada, siis võib olla abi toitumisnõustaja nõuannetest.

 

Kuidas asendada kõrvaldatud toite?

Eliminatsioonidieedi põhimõte on  asendada menüüst välja jäetud toit teise toiduga, mida laps hästi talub ja mille toiteväärtus on sarnane. Muu  toit jääb samaks, sest täiendavate toitude ebavajalik kõrvaldamine ei anna mingit kasu ja suurendab toitaine puuduse ohtu. Kui selgub, et tervishoiutöötaja soovitusel on vajalik piimasegu asendamine spetsiaalse toiteseguga, tuleb imiku toidust kõrvaldada ka muud lehmapiimavalku sisaldavad toidud, kuid ülejäänud toit peab siiski vastama lapse vajadustele ja olema võimalikult sarnased „kuldse standardi“ rinnapiima koostisele.

Lehmapiimavalgu allergiaga korral soovitatakse kindlasti jätkata rinnaga toitmist vähemalt 1 aasta vanuseks saamiseni ja vahel ka kauem. Kui see ei ole võimalik soovitab tervishoiutöötaja  spetsiaalset piimasegu vähemalt ühe aastaseks saamiseni.  Taimsed piimad on madala toiteväärtusega ja need ei sobi piima asendamiseks imiku- ja lapseeas lehmapiimavalgu allergia korral. 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com