Vastsündinu toitmine

Esimene toit

Imetamine on loomulik viis vastsündinu toitmiseks ja kordumatu sideme loomiseks. Vahetult pärast sünnitamist võib tervishoiutöötaja jagada soovitusi beebi esimeseks toitmiseks. Hämmastaval kombel tunneb vastsündinu sinu rinnapiima lõhna. Ta otsib selle „allikat“ ja teeb oma suu lahti.

Õigesti rinnaga toitmine vajab harjutamist ja võib olla algul valulik, eriti kui beebi ei haara rinda korralikult suhu. Võta endale mugav asend. Palu oma ämmaemandalt õige tehnika kasutamisel abi ja peagi oskad juba ise. Kui oled rinnaga toitmise omandanud, peaks see olema valutu ja lihtne.

Rohkem teavet mugavate asendite kohta ja soovitusi haaramise kohta saad meie eduka rinnaga toitmise juhendist.

Ternespiim

Ternespiim on väga toitev kontsentreeritud piim, mis tekib esimestel päevadel pärast sünnitust. See on paks, kollast värvi ja sisaldab rohkesti olulisi antikehi, mis aitavad tugevdada sinu lapse immuunsüsteemi.

Millal rinnapiim tekib?

Umbes kaks kuni neli päeva pärast sünnitust tunduvad rinnad rohkem täis. Iga toitmiskorra alguses toodab ema nn eelpiima – lapsele vajalikku janu kustutavat vedelikku.

Imemise käigus tekib järelpiim. See piim on paksem ja toitvam, sisaldab rohkem kaloreid ja hoiab lapse kõhu kauem täis. Sellepärast on oluline, et beebi imeks tühjaks kõigepealt ühe rinna ja alles siis alustatakse teisega.

Kui sageli peab rinnaga toitma?

Paljud noored ema muretsevad, et nende laps ei saa piisavalt rinnapiima. Esimestel päevadel vajab sinu vastsündinu ainult mõned teelusikatäied ternespiima päevas, sest tema magu on umbes väikse kanamuna suurune2.

Vaatamata sellele võib ta soovida süüa iga tunni järel. See on täiesti normaalne, et esimesel nädalal võib vastsündinu kaotada kuni 10% oma sünnikaalust. Ta peaks selle teise nädala lõpuks tagasi saama.

Lase oma beebil otsustada

Ära muretse liiga palju beebi toitmiskava koostamise pärast. Vähemalt esimesed paar kuud toida oma last siis, kui ta seda soovib.

Ei ole mingit konkreetset reeglit, kuid varsti hakkad mõistma märke, mis näitavad, et laps on näljane. Näiteks:

  • laps imeb oma rusikaid,

  • nutab,

  • teeb oma suu lahti, pöörates ootusrikkalt pead.

Lase lapsel imeda nii kaua, kui ta soovib. Veendu, et ta oleks ühe rinna täiesti tühjaks imenud, enne kui teise juurde lähete. Pea meeles, et rinnaga toidetavat last ei saa üle toita.

Kuna sinu vastsündinul puudub ajataju, tuleb teda regulaarselt toita, seda ka öösel. Seega ära looda palju magada ja puhka nii sageli, kui võimalik.

Röhitised

Röhitised aitavad väljutada imiku makku kinni jäänud õhku, mis põhjustab ebamugavustunnet.

Üldiste soovituste järgi peate:

  • hoidma oma beebi kõhu ja selja sirge, mitte kõveras;

  • toetama tema pead ja kaela;

  • hõõruma õrnalt tema selga üles suunatud liigutustega;

  • hoidma käepärast lappi, kui laps peaks piima tagasi heitma.

Rinnapiim kohandub vastavalt lapse vajadustele

Rinnapiim on tõeliselt hämmastav toit. See mitte ainult ei muuda oma koostist, et vastata sinu lapse suurenevatele vajadustele, vaid sisaldab erinevas koguses kaloreid, sõltuvalt sellest, kas sul on poeg või tütar.

Rinnaga toitmise eelised

Rinnapiim on kohandunud täielikult sinu lapse toitainevajadustega, sisaldades täpselt õiget kogust vitamiine, mineraale, rasvu ja valke, et aidata tal kasvada. Järgnevalt on toodud vaid mõned rinnapiima ja rinnaga toitmise eelised.

Rinnapiim:

  • sisaldab kõiki toitaineid, mida sinu laps esimese kuue elukuu jooksul vajab;

  • tagab antikehad lapse immuunsüsteemi tugevdamiseks;

  • vähendab võimalust, et sinu lapsel tekivad nakkused, nt kõhuviirused;

  • on beebi jaoks täpselt õige temperatuuriga;

  • aitab luua tugeva läheduse.

Rinnaga toitmine:

  • vähendab emal munasarja- ja rinnavähiohtu;

  • ei nõua seadmeid ega kulutusi;

  • võib põletada kuni 500 kalorit päevas, aidates sul loomulikul teel taastada rasedusele eelnev kaal.

Olulised näpunäited

Hästi söömine on väga oluline tervena püsimiseks ja tagamaks, et sinu laps saab rinnapiimast õigeid toitaineid.

Rinnaga toitmine on kõige olulisem oskus, mida on võimalik esimestel päevadel omandada. Sinu ämmaemandal on selle hõlbustamiseks palju soovitusi ja võtteid – kasuta tema abi maksimaalselt, kuni see on võimalik.

Esimestel päevadel ja öödel kulub enamus sinu energiast rinnaga toitmisele. Palu kindlasti oma partneril, perel ja sõpradel sind teiste töödega aidata, sh mähkmeid vahetada, et saaksid võimalikult palju puhata.

Edaspidi võid piima välja pumbata, et sinu partner saaks vahepeal last toita.

Allikad

1. NHS. Breastfeeding: Positioning and attachment [Online]. 2016. Klõpsa linki: http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/breastfeeding-positioning-attachment.aspx [Accessed March 2017]
2.NHS. Breastfeeding: The first few days [Online]. 2016. Klõpsa linki: http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/breastfeeding-first-days.aspx [Accessed March 2017]
3. Tay CCJC et al. Twenty-four hour patterns of prolactin secretion during lactation and the relationship to suckling and the resumption of fertility in breast-feeding women. Human Reprod 1996;11(5):950-55.
4. NHS. Sore or cracked nipples when breastfeeding [Online]. 2016. Klõpsa linki: http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/sore-cracked-nipples-breastfeeding.aspx [Accessed March 2017]

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com