Kuidas tulla toime stressirohke ajaga?

 

 

 

Lastele

Pikka aega üheskoos kodus viibimine on see  nii teie kui ka teie lapse jaoks stressirohke. Vanematena teame, et iga laps on isesugune ning reageerib stressile ja tuleb sellega toime omal moel. Mõned otsivad lähedust, teised saavad vihaseks, kolmandad on ärritunud. Maailma Terviseorganisatsioon on välja pakkunud mõned lihtsad näpunäited ja tehnikad, mis aitavad teil stressiga toime tulla, rahuneda ja muretseda ühe asja pärast vähem. Õnnelik laps teeb õnnelikuks ka lapsevanema.

Vaheta stress toetuse vastu

Parim viis lapse stressiga toimetulemiseks on toetamine. Ärge reageerige üle, kui ta on stressis, see teeb asja ainult hullemaks. Selle asemel toetage teda, kuulake tema muresid ja öelge talle rahulikult, et tulete olukorraga üheskoos toime.

Armastus, armastus, armastus

Nii nagu teie, vajab ka teie laps nendel aegadel rohkem armastust ja tähelepanu. Leidke iga päev mõni hetk, et keskenduda ainult talle. Ärge unustage teda kuulata ja rahustada. Võimalusel mängige koos, nii tunnete mõlemad end paremini.

Olge koos

Proovige hoida oma lapsed endale ja üksteisele võimalikult lähedal. Laste õdedest-vendadest eraldamine võtab neilt ära sõbrad. Kui teie lapsed on mingil põhjusel mujal, tagage regulaarne kontakt telefonitsi või interneti teel.

Looge rutiin

Looge igapäevane rutiin. Kui teil seda veel pole, siis olge loominguline ning looge see endale ja lapsele, võttes arvesse oma ümbrust ning asjaolu, et lastele meeldib päeva jooksul nii õppida, mängida kui lõõgastuda.

Selgitage, mis toimub

Kui teie laps on mõistmiseks piisavalt suur, siis proovige talle selgitada, mis on koroonaviirus ja kuidas saate koos nakatumise riski vähendada. Ärge kartke teda rahulikult ette valmistada selleks, mis juhtub, kui keegi haigestub, teie laps on tõenäoliselt targem, kui arvate.

 

 

 

 

 

 

 

Lapsevanematele

Vastutades laste eest ja üritades oma igapäevast elu jätkata võimalikult normaalselt võib juhtuda, et  lapsevanem tunneb end nüüdses olukorras kurvana, stressis, segaduses, hirmul või vihasena. Siin on mõned lihtsad näpunäited, mis aitavad asju perspektiivi seada ja negatiivse olukorra positiivseks muuta. 

Te ei ole üksi

Inimestega rääkimine on suurepärane võimalus oma tunnete väljendamiseks ja meeleolu tõstmiseks. Nii et võtke telefon ja helistage lähedasele sõbrale või pereliikmele või isegi kellelegi, kellest te pole mõnda aega kuulnud. Oleme kõik selles olukorras ja pääseme kõik sellest ka välja.

Teil on alati midagi teha

Kui peate viibima eraldatuses, pidage kinni tervislikust ja aktiivsest eluviisist – sealhulgas õige toitumine, korralik ööuni, igapäevane liikumine ja kontakt lähedastega. Proovige muuta olukord võimalikult normaalseks ja võimalusel seda nautida.

Hoidke pea selge

Suitsetamine, alkohol või muud uimastid võivad aidata teil olukorrast korraks põgeneda, kuid need ei aita teil emotsioonidega toime tulla. Kui tunnete ülekoormust, rääkige sellest mõne lähedase sõbra, sotsiaaltöötaja või nõustajaga.

Kui teil on vaja otsida füüsilist või psüühilist tuge, püüdke leida parim koht, kuhu minna.

Ärge unustage fakte

Koguge teavet, mis aitab teil riski täpselt kindlaks määrata, et saaksite rakendada mõistlikke ettevaatusabinõusid. Leidke kindel allikas, mida võite usaldada, näiteks Maailma Terviseorganisatsiooni veebisait või kohalik või riiklik rahvatervise amet.

Proovige vähendada ka meedia kuulamise või vaatamise aega. See võib teid üle koormata häiriva teabega, millest pole tegelikult kasu.

Te olete sellega varem hakkama saanud

Ehkki koroonaviirus on ainulaadne olukord, tuginege oskustele ja tehnikatele, mida olete varem kasutanud haiguse või mõne muu probleemi ületamiseks. Teie isiklikud kaitsemehhanismid ja sisemine jõud aitavad teid. 

 

 

 

Olge ettevaatlik ja hoidke ennast!

Hoidke end asjadega kursis ja järgige arsti nõuandeid!

Teie jaoks on väga oluline olla kursis värskeima teabega COVID-19 puhangu kohta, mis on kättesaadav Maailma Terviseorganisatsiooni veebilehel ning teie riikliku ja kohaliku terviseameti kaudu. Palun vaadake neid regulaarselt. Otsige nii enda kui lapse jaoks alati vastuseid usaldusväärsetest allikatest. See teave ei ole mõeldud asendama professionaalset meditsiinilist nõustamist. Kui teil on küsimusi või probleeme, pöörduge tervishoiutöötaja poole.