Tervislik toitumine tugevdab beebi immuunsüsteemi

Lapse immuunsüsteem ja selle areng

Seda võib olla raske ette kujutada, kuid immuunsüsteem hakkab arenema juba enne sündi. Teie antikehad jõudsid platsenta kaudu looteni ja kaitsevad teda ka esimestel elukuudel bakterite, viiruste ja allergeenide eest, millega teie ise olite juba kokku puutunud. Immuunsüsteemi arenedes hakkab ka lapse enda organism tootma antikehi. Lapsepõlves läbipõetud haigused stimuleerivad immuunsüsteemi ja käivitavad suurema hulga antikehade tootmise. Need aitavad võidelda haigustega ja kaitsevad last tulevikus. 

Hämmastaval kombel suudab immuunsüsteem talletada andmed iga bakteri või viiruse kohta, millega see on kokku puutunud. Kui tekib kokkupuude sama haigustekitajaga uuesti, siis reageerib organism nüüd juba väga kiiresti.

Toitumine loob beebile loomulikud kaitsemehhanismid

Seedetrakti on viimasel ajal palju uuritud. Suur osa meie organismi immuunrakkudest paikneb seedetraktis! Seetõttu ongi tervislik tasakaalustatud toitumine terve immuunsüsteemi seisukohast väga tähtis. Rinnapiim on lapsele parim toit alates sünnist. See annab immuunsüsteemi toetamiseks kõik vajalikud toitained, sealhulgas antikehad. Hetkest, kui laps hakkab saama lisatoite aitab tema loomulikke kaitsemehhanisme tugevdada ja tema tervist toetada mitmekülgne ja toitaineterikas toiduvalik.

Imetamine – loodus teab kõige paremini

Lapse esimesed eluaastad on olulised kasvamiseks ja arenemiseks. Rinnapiim sisaldab lapse jaoks kõiki vajalikke toitaineid, sealhulgas süsivesikuid, rasvu ja valke ning ka immuunsüsteemi tugevdavaid koostisosi nagu antikehad. Rinnapiima kaudu saab laps antikehi ka ema käest. Näiteks kui teie põete imetamise ajal mõnda viirusinfektsiooni, siis saab ka laps rinnapiima kaudu antikehad selle viiruse vastu, mis omakorda aitab temal selle haigusega toime tulla. Kas teadsite, et isegi lapse haiguse ajal tagab rinnapiima koostis tema immuunsüsteemile lisakaitse?

Viiruste aktiivne levik ja imetamine

Meil ei ole konkreetsed tõendeid,  et viirus võiks rinnapiima kaudu levida. Maailma Terviseorganisatsioon soovitab emadel jätkata imetamist, arvestades selle kasulikkust. Samuti usume, et rinnapiima kasulikud omadused kaaluvad üles kõik võimalikud ohud viiruse edasikandumiseks rinnapiima või lähikontakti kaudu. Kuid see on igaühe otsus ja soovitame teil tungivalt arutada teemat oma arsti/õega.

Juhul, kui ema on haige, kuid tunneb end piisavalt hästi, et last imetada, siis tuleb rakendada ettevaatusabinõusid, et laps ei nakatuks. Näiteks kandma lapse juures viibides  (sh imetamise ajal) maski, pesema enne ja pärast lapse puudutamist (sh imetamist) käsi ning puhastama/desinfitseerima saastunud pindu.  See reegel kehtib alati, kui viirusinfektsiooni või selle kahtlusega inimene teiste inimestega kokku puutub.

Imetamise ajal on oluline ka enda eest hoolitseda. Toiduvalikud, alates piisavast vedelikutarbimisest kuni tervisliku tasakaalustatud toiduni tagavad teie lapsele kasvuks ja arenguks vajalike vitamiinide ja mineraalainetega ning aitavad säilitada teie energiataset. Igal juhul peaksite päeva jooksul puhkama.

Kui ema on imetamiseks liiga haige, tuleks proovida rinnapiima välja lüpsta ja pakkuda seda lapsele  puhtast tassist ja/või lusikast või paluda mõnel teisel tervel inimesel väljalüpstud rinnapiima beebile anda – järgides kogu aeg samu nakatumise vältimise meetodeid ja tuginedes arsti nõuannetele.

Kui imetamine ei ole võimalik, tuleb valida sobiv ja eakohane piimasegu. Esimese 4–6 kuu jooksul saab laps piimasegust kõik vajalikud toitained. Enne piimasegu kasutusele võtmist pidage nõu oma arsti/õega. 
Piim (rinnapiim või piimasegu) on esimesel 4–6-l kuul imiku põhiline toitainete allikas. Seejärel tuleb hakata lapse menüüsse lisama sobivaid lisatoite vastavalt arsti/õe nõuannetele.

Lisaks piimale vajavad lapsed lisaks D-vitamiini. Arst määrab lapsele vajaliku D-vitamiini koguse.

Kuidas toetavad toitained lapse immuunsüsteemi

Lapse kasvamist ja arenemist mõjutab tervislik toitumine.  Immuunsüsteemi toetamisel on osadel vitamiinidel ja mineraalidel eriti oluline roll. Selliseid toite saab lisada lapse toiduvalikusse pärast kuue kuuseks saamist ja vastavalt lapse arsti/õe soovitustele. Oluline on vältida liigse suhkru ja soola kasutamist. 

Raud

Raud on vajalik hemoglobiini moodustumiseks. See on punastes verelibledes sisalduv valk, mis transpordib organismis hapnikku. Raud aitab kaasa lapse kognitiivsele arengule. Rauavaegus/aneemiaks, võib mõjutada immuunvastust ja muuta lapsed haigustele vastuvõtlikumaks.

Õnneks on olemas erinevaid rauarikkaid toite: punane liha ja selle taimsed alternatiivid - oad ja pähklid, täisteratooted, nagu pruun riis, rohelised lehtköögiviljad, lehtkapsas ja spinat, rikastatud hommikusöögihelbed, imikute piimasegu ning jätkupiimasegud ja väikelaste piimajoogid (juhul, kui laps ei saa rinnapiima).

C-vitamiin

C-vitamiin on looduslik antioksüdant, mida valged verelibled kasutavad infektsioonidega võitlemiseks. C-vitamiin aitab ka raual imenduda. C-vitamiini leidub paljudes puu- ja köögiviljades, näiteks apelsinis, kiivis, mustsõstras, pipras, spargelkapsas ja spinatis. 

Tsink

Tsink on mineraalaine, mida leidub kõigis organismi rakkudes. See aitab immuunsüsteemil võidelda sissetungivate bakterite ja viirustega, osaleb rakkude- ja ensüümide sünteesis. Tsink aitab kaasa ka haavade paranemisele. Teie lapse päevase tsingivajaduse katavad sellised toidud nagu liha, piimatooted (nt piim ja juust) ja täisteraleib ning teraviljatooted.

D-vitamiin

D-vitamiinil on lapse immuunsüsteemi normaalses toimimises oma roll – see on lapse esimene kaitsekilp nakkushaiguste eest. D-vitamiini on vaja ka kaltsiumi imendumiseks organismis, mis on vajalik lapse luude ja hammaste arenemisele.

D-vitamiini allikas on päikesevalguse teatud spekter. Meie kliimavööndis ei ole alati võimalik piisavalt ja ohutult päikese käes viibida. Seetõttu on väga oluline veenduda, et saaksime kõik piisavalt D-vitamiini – kas siis toidust või tarbides D-vitamiini lisaks. 
D-vitamiini annustamise täpsustamiseks pidage nõu oma lapse arsti/õega.

Parimad D-vitamiini allikad on rasvane kala, näiteks lõhe ja makrell, muna, osad seened, rikastatud hommikusöögihelbed või imikute piimasegu ja jätkupiimasegu, samuti väikelaste piimajook – lugege teavet etiketil.

A-vitamiin

A-vitamiin toetab immuunsüsteemi  tugevdades valgeid vereliblesid ja osaledes koos antikehadega immuunsusreaktsioonis. A-vitamiin osaleb ka rakkude moodustumisel lapse organismis.

A-vitamiini leidub loomsetes toitudes, nt. maksas ja munas, ning piimatoodetes, nt. jogurtites ja juustus. Keha saab A-vitamiini ka osadest  puuviljadest, nt. mangost ja tumerohelistest lehtköögiviljadest, nagu kapsas ja lehtkapsas, samuti oranžidest köögiviljadest, nt. porgand ja bataat.

Prebiootikumid (prebiootilised kiudained)

Prebiootikumid soodustavad kasulike bakterite kasvu seedetraktis ja kaitsevad kahjulike bakterite eest. Lisaks on soolestiku tervisele olulised toitudes (nt täisteratoodetes) sisalduvad kiudained. 

Prebiootikume leidub banaanis, siguris, sibulas, tomatis ja võib-olla mõnevõrra üllatuslikult küüslaugus. Osad imikute piimasegud, jätkupiimasegud ja väikelaste piimajoogid on rikastatud prebiootikumidega ja need aitavad toitumist tasakaalustada. Aptamil 2, 3 ja 4 sisaldavad meie patenditud GOS/FOS-i ja rinnapiima oligosahhariidide (HMO-de) kombinatsiooni. Aptamil 2,3 ja 4 sisalduvad prebiootikumid GOS/FOS on patenditud segu galakto- ja fruktooligosahhariididest, mis aitavad last kaitsta, säilitades soolestikus tervisele soodsa mikrobioota väljakujunemiseks sobiva keskkonna.

Puuviljade, köögiviljade, täisteratoodete, valguallikate (nt liha või kala), rasvade ja piimatoodete kombinatsioon annab teie lapsele vitamiine, mineraalaineid ja muid toitaineid, mis on terve immuunsüsteemi tagamiseks väga olulised.

Lapse tasakaalustatud toitumise tagavad toidukordade hoolikas planeerimine ja tervislikud vahepalad.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com