Kui tähtis on lapse uni?

Me kõik teame kui oluline on magamine. See annab meie organismile võimaluse lõõgastuda ja valmistuda uueks päevaks. Teie lapse jaoks on magamine aga veelgi olulisem. Laps avastab ärkvel olles iga päev väga palju uut. Seetõttu on väga tähtis, et laps puhkaks piisavalt, et kõike kogetut töödelda.  Kas tead, et see puhkehetk on väga oluline ka teie lapse immuunsüsteemile?

Milline on vastsündinu une tähendus?

Und peetakse sageli passiivseks tegevuseks, kuid tegelikult on see aktiivne protsess. Vaatamata lühikesele ärkvelolekuajale, mille jooksul laps õpib tundma maailma, toimub ka magamise ajal päris palju. Beebi uni erineb täiskasvanu unest ja sellise une  ainulaadsus hõlbustavad  uute asjade õppimist. Beebi aju areneb ja küpseb, sest valmistub keskkonda analüüsima ja uurima. Uuringud näitavad, et lapsed õpivad ja analüüsivad oma reaktsioone ümbritsevale maailmale ... magamise ajal.

Magamine ja immuunsüsteem

Piisav uneaeg on immuunsüsteemi korrektseks toimimiseks väga oluline. Teisisõnu võib vähene uni mõjutada immuunsüsteemi normaalset tööd. Kui laps ei saa piisavalt magada, siis on suur tõenäosus, et ta pärast viirusega kokkupuutumist haigestub. Uni võib mõjutada ka seda, kui kiiresti laps haigusest taastub. Magamise ajal vabanevad  immuunsüsteemist valgud, mida nimetatakse tsütokiinideks. Haigestumise järgselt tsütokiinide tootmine suureneb, et edukalt toime tulla haigusega. Kui teie laps ei saa sel perioodil piisavalt magada võib kaitsvate tsütokiinide tootmine väheneda. Lühike uneaeg vähendab lisaks ka nende antikehade ja rakkude vähenemist, mis tavaliselt nakkushaigustega võitlevad1.

Seega, kui teie laps ei maga piisavalt, siis ei suuda tema organism nakkushaigustega nii hästi toime tulla, kui korraliku uneajaga laps. Seetõttu on oluline tagada ja luua lapsele head magamisharjumused. Ja olgem ausad, need hetked, mil teie laps teeb väikse immuunsust tugevdava uinaku, võivad ka teie jaoks olla energiat andvad hetked. Topeltvõit!

Näpunäited lapse uinumise hõlbustamiseks

On inimesi, kellele piisab lühemast uneajast kui teistele, kuid enamik meist vajab korralikku öist puhkust. Vastsündinuna magab teie laps suurema osa päevast. Lapse kasvades kujuneb välja kindel ööpäevane magamisrütm. Enamik vanemaid aga teab, et lapse uinumine ei ole alati nii lihtne kui täiskasvanutel. Järgnevalt on toodud näpunäiteid, mis aitavad lapsel hõlpsamini uinuda.

https://www.aptaclub.ee/ee/imiku-tervis/areng/tahtis-teada/et-beebi-magaks-rahulikumalt
https://www.aptaclub.ee/ee/imiku-tervis/areng/tahtis-teada/napunaiteid-magusaks-uneks

--

1 Eric J. Olson, M.D., „Lack of sleep: Can it make you sick?“, 2018, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/expert-answers/lack-of-sleep/faq-20057757

 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com