Imiku immuunsüsteemi areng

Immuunsüsteemi küpsemine esimesel eluaastatel on lapse tervise oluline alus edasises elus. Lapse immuunsüsteem on sünnijärgselt veel ebaküps. See alles õpib, kuidas tulla toime patogeenidega. Esimese 1000 elupäeva jooksul saab õige toitumisega toetada tugeva immuunsüsteemi väljakujunemist. Tasakaalus immuunsüsteem vähendab allergiate tekkeriski ja lapse vastuvõtlikkust nakkushaigustele ning kaitseb autoimmuunhaiguste eest. Raseduse ajal saab loode kaitsvad antikehad platsenta kaudu. Pärast sündi saab laps antikehad oma immuunsüsteemi kaudu.

Soolestiku tervis mõjutab immuunsüsteemi

Soolestikus asuvad kasulikud bakterid tugevdavad oluliselt Immuunsüsteemi. Bakterid satuvad lapse seedetrakti  sünni ajal ja vahetult pärast sündi. Loomuliku sünnituse käigus saab laps ema sünnitusteid läbides  mikrobioota, mis on tema immuunsüsteemi esmaseks toeks. Tasakaalus toitumine soodustab soolestiku mikrobioota ja immuunsüsteemi arengut.

Rinnapiim sisaldab prebiootilisi kiudaineid. Need on süsivesikud, mis organismis ei seedu ja seetõttu toetavad soolestikus tervisele kasuliku soolestiku mikrobiootat ja tugevdavad lapse kaitsemehhanisme. Prebiootilised kiudained tagavad soolestiku kasulikele bakteritele toidu ja takistavad ebasoovitavate mikroorganismide kasvu.

Lisaks prebiootikumidele sisaldab rinnapiim ka probiootikume. Probiootikumid on inimese seedetraktis elavad bakterid, mida on sadu erinevaid liike. Sarnaseid baktereid leidub ka mõnes toidus, näiteks jogurtites ja fermenteeritud toiduainetes. Probiootikume leidub looduslikul kujul jogurtites, juustudes nagu mozzarella, gouda, cheddar ja kodujuust ning hapukurk. Probiootikume sisaldavad ka fermenteeritud toidud nagu petipiim, keefir, miso ja hapukapsas.

Prebiootikumide ja probiootikumidega on neil hea mõju teie lapse immuunsüsteemile, soodustades tervisele kasulike bakterite kasvu, õpetades immuunsüsteemi võitlema nakkushaigustega.

Lapse immuunsüsteemi treenimine

Lapse immuunsüsteem on alati valmis õppima. Sünnihetkel on immuunsüsteemist välja kujunenud umbes 10%, seega vajab immuunsus pidevat trenni.

Lapsed, kellel on õdesid-vendi, võivad suurema tõenäosusega haigestuda. Mida vanemaks laps saab, seda tugevamaks muutuvad tema kaitsemehhanismid ja ta haigestub hooajalistesse viirustesse väiksema tõenäosusega. Praegu võid toetada oma beebi immuunsüsteemi kaitsemehhanisme järgmiste võtetega:

  • Regulaarne liikumine, eelistatavalt värskes õhus – isegi talvel või halva ilmaga

  • Piisav uni ja puhkus, stressi ja müra vältimine

  • Väldi äärmuslikku hügieeni – loomulik kokkupuude pisikutega keskkonnas toetab tugevat immuunsüsteemi

  • Vaktsineeri oma last vastavalt vaktsineerimiskalendrile. Küsi nõu oma lapse arstilt/õelt

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com