Kodus ja võõrsil

Põletamist vajav energia

Loodetavasti on teie hommikustest iiveldushoogudest jäänud vaid ähmane mälestus ning tunnete end särtsakana. Võib juhtuda, et teil on tekkinud kummaline soov oma kodu ümber kujundada. See on pesapunumisinstinkt, mida paljud naised tunnevad seda enam, mida lähemale sünnitamine jõuab. Kui olete alustanud vaba toa ümberkujundamist lastetoaks, olge tähelepanelik, et te ei kasutatakse pliisisaldusega materjale. Pliiga kokkupuutumine raseduse ajal võib suurendada sünnikahjustuste tekkimise ohtu, nii et lugege esmalt tähelepanelikult läbi tooteetiketid. Vana värvi eemaldamine on teile rangelt keelatud ning ohtlikud võivad olla ka teatud lahustid ja värvieemaldid. Las seda tööd teeb keegi teine. Kui te kohe kuidagi pintseldamata olla ei saa, valige veepõhised värvid (mis on ohutumad) ja avage kindlasti aknad, et värviaurud saaksid hajuda. Samuti peate olema väga ettevaatlik raskete asjade tõstmise ja liigutamisega. Raseduse ajal muutuvad sidemed väga paindlikuks ja te võite end kergesti vigastada.

Lubage endale väike puhkus, olete selle igati ära teeninud

Teine trimester on parim aeg väikseks puhkuseks. Esimese trimestri vaevused on möödas ja kolmanda trimestri raskused veel ees. Kasutage oma lisaenergia ära ning lubage endale ja oma partnerile üks reis. See võib olla pikka aega viimane kord, kui saate seda kahekesi teha.

Võite valida ka välismaareisi, sest suurem osa lennufirmasid lubavad naistel lennata kuni 28. rasedusnädalani, kuid küsige see siiski lennufirmast üle, sest põhimõtted võivad erineda. Arvestage sellega, et lennukid ei ole just kõige mugavamad kohad, ning mõelge hästi järele, kas pikk lend on hea mõte. Et reis mööduks mugavamalt, jalutage ringi ja sirutage ennast, see ergutab vereringet. Paluge end paigutada vahekäigu kõrval olevale istekohale, et saaksite vajaduse korral alati tualetis käia, võtke lennu ajaks kingad jalast ning kui teist kummalgi pool juhtub olema vaba istekoht, kasutage see ära, et jalad üles tõsta.

Eksootiliste maade külastamiseks peate laskma end vaktsineerida. Perearst oskab teile öelda, millised vaktsiinid on raseduse ajal lubatud. Kui lähete kaugetesse riikidesse, pöörake erilist tähelepanu toiduhügieenile. Kui kohapealne veevarustussüsteem ei vasta ohutusnõuetele, jooge kindlasti pudelivett. Sama ettevaatlik peaksite olema kraanivee all pestud puu- ja juurviljadega ning puhastamata veest valmistatud jääkuubikutega ning üldse igasuguse toiduga, mis võib põhjustada toidumürgitust.

Kui otsuste jääda kodumaale, tuleb teil ilmselt sõita valitud puhkusepaika autoga. Reisige ohutult, kinnitage turvavöö nii, et alumine rihm jookseks kõhu alt ja ülemine rindade vahelt. Võtke kaasa mõned padjad, et need vajaduse korral seljale toeks panna, ning kavandage teele rohkesti pissipeatusi ja sirutusvõimalusi.

See, et lapse sünd toob kaasa muutusi nii teie kodus kui ka eluviisis, on paratamatu. Järgmises osas räägime sellest, kuidas nii teie kui ka laps püsiksite terved nii kodus olles, väljas käies kui ka edaspidises elus.

Õige aeg ettevaatusabinõudeks

Ei, me ei mõelnud neid ettevaatusabinõusid. Nende jaoks on juba natuke hilja. Räägime igapäevastest asjadest, mida te teete ja mida te peaksite ümber korraldama või mille suhtes ettevaatlikumad olema, et vältida kõikvõimalikke ohte raseduse ajal.

Võtame näiteks kodused tööd. Kahjuks ei ole meil pakkuda teile mingeid teaduslikke tõestusmaterjale selle kohta, et te ei tohiks raseduse ajal tolmuimejaga tolmu tõmmata. Keemiliste ainete kasutamisel peaksite aga kindlasti väga ettevaatlik olema. Suurem osa puhastusvahenditest sisaldab mürgiseid aineid, seega tuleks neid kasutades kanda kummikindaid. On tooteid, mille etiketil on pikk rida hoiatusi – katsuge niisugustest hoiduda ja valige midagi õrnatoimelisemat. Keskkonnahoidlikud tootemargid on ohutumad ja peale selle annate neid kasutades oma panuse keskkonna säästmisesse. Kui on võimalik valida, võtke mittepihustatavad tooted ja püüdke hoiduda aurude sissehingamisest – tehke koristamise ajaks aknad lahti.
Muidugi oleks parem, kui teie eest koristaks keegi teine, aga see oleks sama hea, kui jääda lootma imele.

Kas teie lemmikharrastus teeb lapsele halba?

Pliiga kokkupuutumine raseduse ajal võib suurendada sünnikahjustuste riski. Kui teie loominguline pool tunneb aeg-ajalt suurt rahuldust ehete valmistamisest, kangatrükist või keraamikaga tegelemisest, on kuni lapse sünnini targem leida mõni muu viis oma kätele tegevuse andmiseks.

Pliiga võib kergesti kokku puutuda ka veetorustiku kaudu. Kui elate aegadetaguse veetorustikuga vanas majas, saab probleemi lahendada ka kogu süsteemi väljavahetamiseta. Hea mõte on veefilter. Sobib nii see, mida saab paigaldada kannule, kui ka selline, mis käib kraani otsa. Filter muudab kõige muu kõrval paremaks ka vee maitse. Teine võimalus on lasta veel mõne minuti enne kasutamist joosta. Pliisisaldus on tõenäoliselt suurem kuumaveekraanist tulevas vees, nii et kasutage alati joogiks või toidu valmistamiseks (ka keedukannu täitmiseks) külma vett.

Lemmikloomad ja rasedus

Kui saate teada, et olete rase, hakkate ilmselt mõtlema, kas teie karvased lemmikud võivad sündimata lapsele ohtlikud olla. Lemmikloomad ise ohtlikud ei ole, küll aga on ohtlik nende väljaheide. Kokkupuude loomade väljaheitega võib põhjustada nakkushaigust toksoplasmoos, mis kahjustab lapse silmade ja aju arengut. Püüdke raseduse ajaks anda lemmiklooma liivakasti koristamise ülesanne üle kellelegi teisele. Aiatöid on tark teha kinnastes – kunagi ei või teada, millal te väikese üllatusega kokku juhtute. Kui tegite enne rasedusest teadasaamist selliseid töid kinnasteta, pole vaja muretseda.
Toksoplasmoosi esineb väga harva ja kui teil on kass olnud juba pikemat aega, olete selle suhtes ilmselt loomulikult immuunne. Kui olete mures, rääkige arstiga.

Puhkus

Nii siis, kui olete plaaninud minna puhkusele juba mitu kuud tagasi, kui ka juhul, kui kavatsete koos elukaaslasega aja korraks maha võtta, et uudisega harjuda, teeb väike puhkus teile palju head. Kui kannatate hommikuste iiveldushoogude all, võib ainuüksi mõte kuhugi minekust tunduda üle jõu käiv. Ent kui igatsete kuhugi minna enne seda, kui napid päevitusriided sahtlipõhja tolmuma jäävad, on õige aega pass üles otsida ja teele asuda.

Tähtis on vältida reisimisega kaasnevat stressi. Puhkus peab olema lõõgastav, seega ärge suuri plaane tehke. Kuigi nautisite enne rasedust pikki matku ja seiklusi, võtke nüüd asja rahulikult. Veetke oma päevi pigem magades, lugedes, jalutades ja ujudes.
Lennukiga lendamine on lubatud, kuid juhul, kui teil ei esine mingeid komplikatsioone, näiteks rasedusaegset määrimist või kõrget vererõhku. Kui teie unistuste sihtkoht eeldab vaktsineerimist, on parem enne reisi broneerimist rääkida perearstiga.
Reisimine ei pea tingimata tähendama lennureisi kaugele maale. Nädalalõpp teises linnas võib olla sama värskendav, teine hea võimalus on kogu linnamelu selja taha jätta ja veeta romantiline nädalalõpp maal.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com