24 rasedusnädalat

Sinu kõht on märgatavalt kasvanud, ka kaal on suurenenud, mõjutades keha raskuskeset, seepärast võivad sul olla seljavalud. Uuri, kuidas valust jagu saada ja tulla toime meeleolu kõikumistega, need võivad praegu olla täiesti tavapärased.

Mis toimub sinu kehas?

Tavaliselt valutab alaselg, kuna kõht on kasvanud aina suuremaks, ka kaal on märgatavalt suurenenud. Kasvanud progesteroonitase muudab vaagnasidemed pehmemaks, et need suudaksid venida ja lasta lapsel ilmale tulla. Samal ajal lõdvenevad seljasidemed, kuna neil on suurenenud koormus. Seljavalu võib põhjustada ka pikaajaline vales asendis seismine või kiire pööramine (ka voodis). Kanna mugavaid ilma kontsata jalanõusid, tööta vaheaegadega ja tõsta jalad tooli kõrgusele. Eriti hästi sobivad harjutused palliga või ujumine.

Suurt tähelepanu tuleb pöörata meeleolumuutustele raseduse ajal. Kas sinu tuju muutub sageli? Hakkad sa mõnikord põhjuseta nutma (või hoopis vihastud)? Emotsionaalsed kõikumised raseduse ajal ei ole midagi ebatavalist, kuna muutub hormonaalne tase. Hormonaalsed kõikumised võivad põhjustada sümptomeid, mis sarnanevad nendega, mis tekivad enne menstruatsiooni, nimelt ärevust ja ärrituvust. Paljud naised võivad tunda muret tuleviku pärast. Kui ka sina niiviisi tunned või oled mures, õpi neid emotsioone aktsepteerima koos oma partneriga või inimesega, keda sa usaldad. Kui sinu sõprade hulgas on mõni ema, küsi talt nõu. Sellel võib olla väga rahustav toime.

Lapse areng raseduse kahekümne neljandal nädalal

Laps on 26–30 sentimeetrit pikk ja kaalub umbes 500–600 grammi. Sel ajal kasvab laps eriti kiiresti ja me võime rääkida loote eluvõimelisusest – piirist, millest alates loode suudab elada väljaspool emakat. Kuid lapse võime väljaspool sinu keha ellu jääda on alles võrdlemisi väike, kuna kopsudes arenevad endiselt veresooned ja tugevnevad alveoolid, mis on vajalikud hapniku omastamiseks Seepärast hakkavad kopsud moodustama ainet, mis ei lase alveoolide seintel kokku kleepuda. Sel ajal on juba täielikult välja arenenud sisekõrv, mis vastutab keha tasakaalu eest. Seega laps hakkab tundma, kui tal on jalad ülespoole, tajuma, kuidas ta ujub ja liigub lootevees.

Rasedusdiabeet: kas see ohustab ka sind?

Rasedusdiabeeti saab haigestuda üksnes raseduse ajal. Rasedus mõjutab seda, kuidas sinu keha kasutab glükoosi, suhkrutase veres tõuseb. Ravimata rasedusdiabeet võib viia selleni, et sünnib ülekaaluline laps, samuti võib see suurendada riski, et laps rasvub tulevikus või haigestub diabeeti. Just seepärast on vaja regulaarselt kontrollida, et selgitada, kas on ohtu haigestuda rasedusdiabeeti. Kahekümne neljandal rasedusnädalal võib teha oraalse glükoositolerantsi testi.

Kui sul diagnoositakse rasedusdiabeet, tuleb järgida arsti määratud vastavat dieeti.

Kuidas saab toetada lapse tervist

Raseduse ajal ja kolmel esimesel eluaastal tarvitatud toitained mõjutavad märgatavalt rakkude edasist elu.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com