Esimesed neli rasedusnädalat

Esimene rasedusnädal

Analüüsides rasedusaega nädalate kaupa, märkad peagi, kui oluline on õige toitumine enne lapse eostamist, samuti raseduse esimestel nädalatel, kuigi sellal naist spetsialistide poolt veel rasedaks ei nimetatagi.

Kuidas arvutada sünniaega

Esimeseks rasedusnädalaks peetakse enamasti viimase menstruatsiooni nädalat enne lapse eostamist. Niisugust näiliselt ebaloogilist lähenemist kasutatakse, et määrata sünniaeg veidi varem, kuna rasedust hakatakse tavaliselt arvestama viimase menstruatsiooni algusest, kuigi laps pole sellal veel eostatud. Tõenäoliselt viljastab seemnerakk munaraku ametlikult määratud raseduse teise nädala lõpus.

Hoolitse oma tervise eest enne lapse eostamist

Kui plaanid pere juurdekasvu, siis on soovitav järgida tervislikku menüüd juba enne lapse eostamist. Tervislik toit soodustab lapse eostumist, samuti tagab see vajalikud tingimused tema rakkude arenguks. Tervisliku menüü järgimine enne lapse eostamist annab tunnistust põhjalikest teadmistest ja arusaamadest selle kohta, kui olulised on toitained lapse tulevikule.

Toitainete mõju lapse tulevikule 

Uusimad uurimused kinnitavad, et vanemate geenid mõjutavad oodatava lapse tervist tulevikus ainult 20% ulatuses. Ülejäänud 80% lapse tervisest mõjutavad muud tegurid, mis avaldavad mõju juba päris alguses, näiteks ema tervislik seisukord eostamise ajal.

Toitained, mida laps saab raseduse ajal ja esimesel kolmel eluaastal, mõjutavad seda, kuidas geene tulevaseks eluks ette valmistatakse. Teadmised nende küsimuste kohta aitavad mõista toitainete mõju lapse tulevikule

Vitamiinid ja foolhape

Kui sa veel ei kasuta rasedatele mõeldud toidulisandeid, siis just nüüd on nende võtmiseks õige aeg. Vali sellised toidulisandid, mis sisaldavad foolhapet – eriti olulist ainet, mida lapsel on hiljem vaja selleks, et neuraaltoru korralikult areneks. Soovitav on võtta 0,4 mg foolhapet päevas, kuid esimesel trimestril soovitatakse seda kogust suurendada kuni 0,8 mg päevas. On aga ka palju teisi vitamiine, mis aitavad ette valmistada kõige soodsamaid tingimusi lapse edukaks eostamiseks.

Teine rasedusnädal

Ametlikul teisel rasedusnädalal toimub ovulatsioon, mille tõttu eostatakse laps kõige tõenäolisemalt just sellel ajal. Niisamuti nagu esimesel rasedusnädalal, ei pruugi sa veel ka sellel nädalal tegelikult rase olla, kuid just sel ajal on vaja luua ideaalsed tingimused lapse eostamiseks ja seeläbi mõjutada soodsalt lapse tervist tulevikus.    

Ideaalsete eostamistingimuste loomine

Nagu me juba selgitasime, arvestatakse sünnituse oodatav aeg alates viimase menstruatsiooni esimesest päevast. See tähendab, et ametlikul teisel rasedusnädalal toimub ovulatsioon ja seega ka lapse eostumine.

Eostumiseks ideaalsete tingimuste tagamiseks on soovitav raseduse planeerimise ajal järgida tervislikku menüüd ja kasutada toidulisandeid, mis sisaldavad vajalikke vitamiine. Taas tasub meeles pidada, et mingil juhul ei tohi unustada foolhapet, mis on eriti oluline neuraaltoru ja lapse närvisüsteemi arengus.

Eostumine ja sügoodi geneetiline teave

Viljastumise ajal on kõik lapse omadused kodeeritud väikeses rakus, mida nimetatakse sügoodiks. Sellel rakul on 23 kromosoomipaari (46 kromosoomi), kusjuures pooled kromosoomid on alati ühelt vanemalt. Kromosoomides on vajalik teave unikaalse inimese loomiseks, kelles võib leida mõlemalt vanemalt saadud omadusi.

Toeta oma last juba enne eostamist, kasutades toitaineid, mis mõjutavad tema tulevikku

Paljud vanemad arvavad, et nende lapse tuleviku määrab üksnes geneetika. Seevastu värskeimad uurimused kinnitavad, et isegi kuni 80% lapse tervisest sõltub varase ea välistest teguritest ja veel varem ka ema tervisest veidi aega enne lapse eostumist.

Lapsele raseduse ajal ja esimese kolme eluaasta jooksul kättesaadavad toitained mõjutavad seda, kuivõrd on lapsele kaasa antud geenid edasiseks eluks ette valmistatud, kas need soodustavad tervise säilimist või hoopis haiguste teket.

Kolmas rasedusnädal

Kolmandal rasedusnädalal hakkab viljastatud munarakk endomeetriumis juba looma esimest kahte rakukihti. Embrüo on alles umbes millimeetrine, kuid just selle perioodi tervisliku eluviisiga saab positiivselt mõjutada oodatava lapse tervist tema tulevikus.

Mis toimub sinu kehas?

Kui teisel rasedusnädalal toimus ovulatsioon ja laps eostati, siis kolmandal rasedusnädalal on viljastumise aeg. Sellal ühinevad spermatosoid ja munarakk, samuti tõuseb östrogeeni ja progesterooni tase. Neid hormoone töötab välja munarakk ja neil on eriti oluline tähendus lapse arengus. Kõrgenenud östrogeeni ja progesterooni tase mõjutab emaka limaskesta, võimaldades rasedusel mööduda probleemideta ja viljastatud munarakul edukalt emaka limaskestas pesastuda ja arenema hakata.

Lapse areng kolmandal rasedusnädalal

Sinu laps (täpsemalt öeldes embrüo) on nüüdseks saavutanud mikroskoopilise viljastatud raku staadiumi. Kolmandal kuni viiendal päeval pärast viljastumist jõuab lootepõieke, mille moodustavad 12–15 blastomeeri, emakasse ja hakkab looma trofoblaste, mis ümbritsevad ja toidavad embrüo rakke, millest hiljem areneb laps. Trofoblastid aitavad luua platsentat, mis ümbritseb last kogu raseduse aja. 

Kuidas toetada lapse tervist

Värskeimad teadusuuringud kinnitavad, et isegi kuni 80% lapse tervisest mõjutavad elu varase staadiumi välised tegurid. Siia kuulub keskkond, kus laps elab, samuti toitained, mida ta saab ema raseduse ajal ja esimesel kolmel eluaastal. Seeläbi on tulevasel emal võimalik märkimisväärselt ja positiivselt mõjutada lapse arengut, eriti kui ta järgib tervislikku ja tasakaalustatud elustiili.

Tulevane ema ei pruugi üldse teada, et ta juba ootab last, kuna rasedustestid näitavad positiivset tulemust alles neljandal nädalal, mil organism hakkab välja töötama suuremas koguses hormoone. Millised muutused toimuvad sinu kehas järgmisel nädalal?

Neljas rasedusnädal

Neljandal rasedusnädalal hakkab sinu organism tootma suuremas koguses progesterooni, sel ajal hakkavad kujunema ka lapse organid. Ole teadlik, kuidas luua soodsad tingimused lapse tervise jaoks selles väga varases staadiumis.

Mis toimub sinu kehas?

Raseduse teisel ja kolmandal nädalal valmistub keha lapse kandmiseks täiesti varjatult, kuid progesteroonitase kasvab sellal siiski sedavõrd märgatavalt, et on saabunud õige aeg teha rasedustest, mis võib olla positiivne. Tasub aga arvesse võtta, et rasedust ei saa alati varases staadiumis määrata, seetõttu tuleb mõnikord veidi oodata.

Samal ajal võivad organismi hormonaalsed muutused tekitada muutusi emakas, mille käigus võivad saada kahjustada väikesed veresooned. See võib omakorda viia määrdumise ja nõrkade emaka kokkutõmmeteni, mis võivad meenutada menstruatsiooni.

Lapse areng neljandal rasedusnädalal

Neljandal rasedusnädalal hakkavad arenema lapse olulisimad organid nagu näiteks aju, maks, neerud, kõhunääre ja põrn. Laps areneb sellal, kasutades sinu omadusi, see viib rakkude jagunemiseni. Iga rakk sisaldab geneetilist markerit ehk epigeneetilist jälge. Neid markereid saab hõlpsasti kontrollida lapse elukeskkonna kaudu ja seeläbi geene nö sisse või välja lülitada, muutes rakke rohkem või vähem aktiivseks.

Sellega seoses mõjutab lapse toitumine raseduse ajal ja kolmel esimesel eluaastal seda, kuivõrd on need rakud ette valmistatud edasiseks eluks, kas geneetilised markerid on õigesti sisse või välja lülitatud. Just see asjaolu aitab mõista, kuidas toitained mõjutavad lapse tulevikku. Neid saab kasutada, et hoolitseda lapse vajaduste eest ja tagada talle parim stardipositsioon hea tervise osas tuleviku tarvis. Raseduse ajal pole tulevasel emal tarvis süüa mitte kaks korda rohkem, vaid kaks korda tervislikumalt.

Kuidas toetada lapse tervist

Oodates kinnitust raseduse kohta, tuleb sul järgida tervislikku menüüd, samuti hoiduda alkoholist ja suitsetamisest. Ära unusta ka vajalikke vitamiine ega mineraalaineid, eriti foolhapet, mis on eriti oluline lapse närvisüsteemi arengus. See aitab tagada parimad tingimused lapse õigeks arenguks raseduse ajal, samuti rajada aluse tugevale tervisele hiljem.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee