9 rasedusnädalat

Lapse areng

Nüüd on sinu laps juba kahe sentimeetri pikkune. Tema jalad ja käed kasvavad kiiresti ja paljudel loodetel need juba liiguvad. Moodustuvad silmalaud (isegi kui neid ei saa veel avada) ja kõrvad. Väikesed sõrmed on juba üksteisest eraldunud, hambaalged muutuvad aina märgatavamateks. Laps muutub aina aktiivsemaks – ta pöörab pead, suudab liigutada varbaid, samuti avada ja sulgeda suud. 

Sina ja sinu keha

Tervislik rasedale sobiv menüü tugineb teadmistele, millistest toitudest on parem keelduda ja milliseid võib probleemideta süüa. Mõned toiduained võivad kahjustada last, teised tekitada sulle endale halba enesetunnet, seepärast peab õige toiduvalik olema sinu prioriteetide hulgas üks esimesi.

Allpool on loetletud toiduained, millest raseduse ajal on parem loobuda.

Toiduained, mis võivad tekitada mürgistuse ja halva enesetunde

  • Munad ja ebapiisavalt töödeldud või isegi toored toiduained, samuti toidud, mis sisaldavad niisuguseid toiduaineid (ka mousse, kodus valmistatud jäätis ja majonees).

  • Loomaliha, kanaliha ja kala (kui need toiduained on ainult veidike termiliselt töödeldud või antakse lauale toorelt).

  • Toores kala niisugustes roogades nagu sushi või tartar, samuti suitsulõhe.

Toiduained, mille koostisosad võivad kahjustada lapsi

  • Pastöriseerimata piim, juust ja jogurt; pehme juust, näiteks Brie, Camembert ja ricotta; sinihallitusjuust (osaliselt küpsenud juuste lubatakse süüa üksnes siis, kui need on valmistatud pastöriseeritud piimast). Loe alati toiduaine etiketti!

  • Maksapasteet või maks, kuna neis võib olla liiga palju A-vitamiini, mis võib last kahjustada. Lisaks on risk, et neis toodetes võib olla listeeria bakter.

  • Soovitav on vältida mõõkkala ja tuunikala, kasutada nende asemel teisi kalu, kuna nimetatud kalad võivad sisaldada elavhõbedat, mis võib kahjustada lapse närvisüsteemi arengut. Kui sa ei suuda loobuda tuunikalast, piira selle kasutamist kahe korrani nädalas.

Kas teadsid, et ...

Isegi kui sa lähed rasedatele mõeldud kursustele hiljem, võib juhtuda, et tead juba nüüd täpselt, milliseid kursuseid ja millal soovid külastada, seepärast on soovitav registreeruda kursustele juba varem. Ämmaemand oskab sulle rääkida, millised kursused on sinu elukohas kättesaadavad.

 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com