3 rasedusnädalat

Kolmandal rasedusnädalal hakkab viljastatud munarakk endomeetriumis juba looma esimest kahte rakukihti. Embrüo on alles umbes millimeetrine, kuid just selle perioodi tervisliku eluviisiga saab positiivselt mõjutada oodatava lapse tervist tema tulevikus.

Mis toimub sinu kehas?

Kui teisel rasedusnädalal toimus ovulatsioon ja laps eostati, siis kolmandal rasedusnädalal on viljastumise aeg. Sellal ühinevad spermatosoid ja munarakk, samuti tõuseb östrogeeni ja progesterooni tase. Neid hormoone töötab välja munarakk ja neil on eriti oluline tähendus lapse arengus. Kõrgenenud östrogeeni ja progesterooni tase mõjutab emaka limaskesta, võimaldades rasedusel mööduda probleemideta ja viljastatud munarakul edukalt emaka limaskestas pesastuda ja arenema hakata.

Lapse areng kolmandal rasedusnädalal

Sinu laps (täpsemalt öeldes embrüo) on nüüdseks saavutanud mikroskoopilise viljastatud raku staadiumi. Kolmandal kuni viiendal päeval pärast viljastumist jõuab lootepõieke, mille moodustavad 12–15 blastomeeri, emakasse ja hakkab looma trofoblaste, mis ümbritsevad ja toidavad embrüo rakke, millest hiljem areneb laps. Trofoblastid aitavad luua platsentat, mis ümbritseb last kogu raseduse aja. 

Kuidas toetada lapse tervist

Värskeimad teadusuuringud kinnitavad, et isegi kuni 80% lapse tervisest mõjutavad elu varase staadiumi välised tegurid. Siia kuulub keskkond, kus laps elab, samuti toitained, mida ta saab ema raseduse ajal ja esimesel kolmel eluaastal. Seeläbi on tulevasel emal võimalik märkimisväärselt ja positiivselt mõjutada lapse arengut, eriti kui ta järgib tervislikku ja tasakaalustatud elustiili.

Tulevane ema ei pruugi üldse teada, et ta juba ootab last, kuna rasedustestid näitavad positiivset tulemust alles neljandal nädalal, mil organism hakkab välja töötama suuremas koguses hormoone. Millised muutused toimuvad sinu kehas järgmisel nädalal?

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com