12 rasedusnädalat

Uuri, kuidas raseduse kaheteistkümnendal nädalal mõjutada positiivselt lapse tervist tulevikus, eriti aga seda, kuidas vältida sobimatut toitu.

Mis toimub sinu kehas esimese trimestri viimasel nädalal?

Umbes raseduse kaheteistkümnendal nädalal sinu emakas laieneb ja tõuseb vaagnaluu tasemele. Emakas nihutab veidi vaagna ja kõhuõõne organeid. Umbes sel ajal hakkab rasedust näha olema, seepärast on soovitav valida sobivad riided. Samuti on sellal kõige suurem risk iseeneslikuks abordiks, samas on see siiski kõige õigem aeg rääkida ümbritsevatele inimestele, et sa oled rase. Paljud naised hakkavad just sel nädalal täielikult mõistma, mida tähendab rasedus.

Lapse areng raseduse kaheteistkümnendal nädalal

Esimese trimestri viimasel nädalal on laps umbes 6 sentimeetrit pikk ja kaalub 8 – 14 grammi. Lapsel kujunevad äratuntavad näojooned. Kõrvad saavad mõlemal pool pead kindla vormi. Hakkavad kasvama juuksed, sõrmedele ja varvastele kasvavad küüned. suhu tekivad piimahammaste alged. Arenevad häälepaelad ja maitsenäsad, tugevnevad luud. Laps ei teadvusta endale veel täielikult oma jalgade liikumist ega pöidlaimemist ärkvel olles.

Kuidas toetada lapse tervist

Lapse rakud kohanevad hõlpsasti, seepärast mõjutab õige toitumine sellal soodsalt tema tervist hilisemas eas. 

Toiduained, mida raseduse ajal on soovitav vältida

  • Ebasobivalt valmistatud või toored munad, samuti toidud, millele toorest muna on lisatud (näiteks majonees)

  • Ebasobivalt valmistaud liha (kana või kala)

  • Toores liha, sushi, tartar ja suitsulõhe

  • Pastöriseerimata piim, juust või jogurt

  • Pehmed juustud, näiteks Camembert, ricotta või sinihallitusjuust

  • Maks või toiduained, mis sisaldavad maksa, näiteks maksapasteet. Neis toiduainetes võib olla liiga palju A-vitamiini, see võib last kahjustada

  • Mõõkkala, haikala ja tuunikala võivad sisaldada nii palju elavhõbedat, et see võib last kahjustada. See ei tähenda, et kalast tuleks täielikult loobuda, kuid piisab, kui seda süüa üks kuni kaks korda nädalas

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com