Kas tunnete, kuidas keha suureneb iga päevaga?

Teisel trimestril hakkavad keha ja organism uut kuju võtma. Lapse kasvades laieneb emakas ja keskkoht muutub täidlasemaks ja ümaramaks. Et mahutada ära iga päevaga kasvavat loodet, venivad emakat toetavad sidemed. Rasedushormoonide, s.t hCG (human corionic gonadotrophin – kooriongonadotropiin), östrogeeni ja progesterooni tase ühtlustub ja see peaks tähendama ka iiveldustunde ja väsimuse taandumist ning mitte nii sageli tualetis käimist. Osa naistest kogeb hommikust iiveldust kogu raseduse ajal. Kui teil on süda kogu aega paha ja võtate kaalus pigem alla, võib teil tekkida vajalike toitainete või vedelikupuudus. Kuigi laps saab platsenta kaudu kõiki vajalikke toitaineid, peaksite siiski rääkima oma perearsti või günekoloogiga, kes oskavad teile nende sümptomite vastu abi anda.

Aja möödudes märkate, et rinnad kasvavad suuremaks ja nende kuju muutub. Ärge sattuge paanikasse, sest rinnad valmistuvad lapse toitmiseks. Rinnapiirkonnas ja rindadel olevad veenid laienevad ja muutuvad märgatavamaks, sest selle piirkonna verevarustus paraneb. Rindade nibuväljakesed muutuvad tumedaks ja nende läbimõõt suureneb. Arvatakse, et see aitab vastsündinul rinnanibu kergemini üles leida. Ja kui te enne oma rasunäärmeid ei märganud, siis nüüd võivad ilmuda väikesed valged muhukesed, mida nimetatakse Montgomery kühmudeks. Rinnaga toitmise ajal eritavad need määrivat ja põletikuvastast ainet.

Teie organismis toimub väga palju muutusi

Just praegu venivad sidemed. Seda põhjustab väga kohase nimega hormoon relaksiin, mis valmistab vaagnalihaseid ette sünnitustegevuseks. Relaksiini toimel väheneb kõhrede ja sidemete tihedus. Selle tagajärjel võite tunda alakõhus ja selle ümbruses valulikkust. Pidage vastu, see läheb üle. Kui aga vaevused või alakõhuvalud pikemat aega jätkuvad, rääkige neist oma perearstile või günekoloogile.

Mõni nädal enne kolmanda trimestri algust tunnete, et laps hakkab sagedamini liigutama, sest loode kasvab ja muutub tugevamaks. Umbes 20. rasedusnädalal võite minna ultraheliuuringule, mis aitab muu hulgas kindlaks teha kuupäevad, võrrelda lapse arengut normaalse arenguga, teha kindlaks loodete arvu, platsenta asendi ja tuvastada väärarengud. See on paras aeg ka sünnituseelse perekooli valimiseks.

Üle poole teest on läbitud

Kui olete jõudnud poolele teele, tunnete end ilmselt üle mitme nädala paremini ja emotsionaalselt tasakaalukamana. Loodetavasti olete omandanud ka imepärase, rasedusega kaasneva sära. Kuigi võite välja näha väga särav, tunneb teie keha kaalutõusu mõju. Pahkluud ja jalad on paistes, eriti õhtuti. Seda levinud seisundit nimetatakse turseks ehk ödeemiks ja seda põhjustab emaka suurenemine, mis avaldab survet vaagnas olevatele veenidele. Lisasurve aeglustab vereringet ja põhjustab vere kogunemist vaagnapiirkonda, mille tagajärjel liigub vesi sealt jalgadesse ja pahkluudesse. Jooge palju vett ja hoidke jalgu üleval, et paistetust leevendada. Ka selg võib olla ülepinges. Kandke madala kontsaga kingi (kontsata kingad võivad selga koormata samamoodi kui kõrge kontsaga kingad) ja ärge jääge pikaks ajaks istuma või seisma. Istudes kasutage jalapinki, et põlved oleksid kõrgemal kui puusad. Kuna lapsel on liikumiseks ruumi veel küllaga, on sellel perioodil igati normaalne tunda lapse põtkimist ja liigutamist. Osa naisi näeb isegi seda, kuidas kogu alakõht liigub.

Hormoonid ja juuksed

Raseduse ajal hormonaalne tasakaal muutub ja see võib peegelduda ka juuste seisukorras. Vaatamata sellele, kas muutused on head või halvad peaksid juuksed üsna varsti pärast lapse sündimist, kui hormoonid maha rahunevad, oma normaalse seisundi tagasi saama.

On naisi, kelle juuksed muutuvad tihedamaks ja kasvavad kiiremini kui kunagi varem. See on tingitud östrogeeni taseme tõusust, sest östrogeen stimuleerib karvanääpse ja vähendab juuste normaalset väljalangemist (loomulikuks keskmiseks väljalangemiseks loetakse 40–100 juuksekarva päevas). Oma osa on ka toidul, sest paljud naised toituvad oma lapse heaolule mõeldes tervislikumalt ja tarbivad vähem alkoholi. Ühelt poolt võivad juuksed peegeldada tervislikumat toitumist, kuid teiselt poolt anda märku ka sellest, et teatud toitainetest on puudu. Kui märkate, et juuksed muutuvad väga tuhmiks, kuivaks või hapraks, rääkige sellest oma arstile, et ta saaks kontrollida raua taset teie organismis.

Muutuda võib ka juuste struktuur, juuksed võivad minna lokki, sirgeks, paksemaks või kaotada oma kohevuse. Seda põhjustavad hormoonid, mis mõjutavad lokkide ja elastsuse eest vastutavat juuste pealiskihti. Esimesel kolmel raseduskuul ei soovitata juukseid värvida ega püsilokke teha, sest selleks kasutatakse keemilisi aineid. Veenvaid tõendeid nende kahjulikkuse kohta ei ole, aga igaks juhuks tasuks järgida asjatundjate soovitusi. Küsige arstilt, kas võite teisel ja kolmandal trimestril lasta juukseid sellisel viisil töödelda, ja kui otsustate seda teha, siis veenduge, et juuksur teaks, kuidas vältida tugevatoimeliste toodete sattumist peanahale ja nahale.

Kui teil veab, muutuvad teie juuksed taltsutamatuteks lokkis kiharateks, mille üle võite uhkust tunda kogu raseduse ajal. Kui teil aga nii hästi ei lähe, peate oma juuste eest hoolitsemisele rohkem tähelepanu pöörama, et need head välja näeksid. Katsetage erinevaid soengustiile ja kaunistusvahendeid, proovige šampoone ja palsameid, mis annavad juustele kohevust, ning järgmisel korral juuksurisse minnes pidage nõu oma juuksuriga.

Juuste seisundiga võib imet teha ka rahustav aroomteraapiline peamassaaž, lisaks tunnete end pealaest jalatallani lõõgastununa. Kallites salongides raha raiskamisel pole erilist mõtet, aga kui see teile meeldib, võite lasta end igakülgselt hellitada. Sama lihtne, tasuta ja pea sama tõhus on teha massaaži ise. Lihtsalt lisage poolele tassile soojale taimeõlile mõned tilgad eeterlikku õli. Raseduse ajal võite julgesti kasutada nii lavendli-, pomerantsi-, patšuli-, sandlipuu- kui ka ilang-ilangiõli või valmistada oma isikliku segu, segades kokku natuke igast sordist. Seejärel masseerige õli peanahale ja juustesse, siduge pähe soojendatud käterätik ning lesige niisama nii kaua, kui soovite. Peske juuksed oma igapäevase šampooniga puhataks ja kasutage palsamit.

Pärast lapse sündi märkate, et esimestel kuudel langeb välja rohkem juukseid. See on igati loomulik. Ärge muretsege, tegu pole süveneva kiilaspäisusega! Lihtsalt karvanääpsud taastavad oma tavapärase juuksekasvu tsükli ja lasevad minna kõikidel lisajuustel, mida nad raseduse ajal kinni hoidsid.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com