Müütide kummutamine (müüdid vs faktid) 

 

 

 

Müüt: Koroonaviirust ei eksisteeri kuumas ja niiskes kliimas.

Fakt: Kahjuks on seniste teadmiste kohaselt koroonaviirus levinud kõikjal, sealhulgas kuumas ja niiskes kliimas. Seepärast on oluline järgida Maailma Terviseorganisatsiooni 7 kaitsereeglit (link) kõikjal, kus iganes te elate või kuhu reisite.

 

 

 

 

 

Müüt: Külm ilm kõrvaldab koroonaviiruse.

Fakt: Inimese kehas, kus viirus paljuneb, on keskmine temperatuur umbes 36,5 °C kuni 37 °C, sõltumata välistemperatuurist või ilmast. Seega külm ilm ei elimineri koroonaviirust. Iseenda ja oma lapse paremaks kaitsmiseks vaata Maailma Terviseorganisatsiooni 7 reeglit.

 

 

 

 

 

Müüt:  Soe vann aitab vältida lapse nakatumist koroonaviirusesse.

Fakt: Soe vann ei aita vältida lapse viirusesse nakatumist. Kehatemperatuur jääb vahemikku 36,5°C kuni 37°C, sõltumata vannivee või duši temperatuurist. Ole last vannitades ettevaatlik, sest väga kuum vesi on lapsele kahjulik. Parim viis kaitsta ennast ja last on järgida Maailma Terviseorganisatsiooni 7 reeglit.

 

 

 

 

 

 

Müüt: Koroonaviirus võib edasi kanduda sääsehammustustega.

Fakt: Selle kohta puuduvad tõendid, mis kinnitavad  koroonaviiruse levimist sääsehammustustega. Koroonaviirus on hingamisteede viirus, mis levib peamiselt piiskade kaudu, mis tekivad nakatunud inimesel köhimise või aevastamise ajal, samuti sülje või ninaeritise kaudu. Iseenda ja oma lapse paremaks kaitsmiseks vaata Maailma Terviseorganisatsiooni 7 reeglit.

 

 

 

 

 

 

Müüt: Termoskanneri abil saab tuvastada, kas imik on nakatunud koroonaviirusessse.

Fakt: Termoskannerid võimaldavad kindlaks teha, kas lapsel on  palavik (st kehatemperatuuri tõus), mis võib olla põhjutatud naatumisest koroonaviirusesse, aga sellel võivad olla hoopis muud põhjused. Nende abil ei saa tuvastada lapse, kes on nakatunud, kuid kellel ei ole palavikku. Selle põhjuseks võib olla see, et lastel ei pruugigi palavikku tekkida või see, et koroonaviirusega nakatunud inimesel võib palavik tekkida alles 2–10 päeva möödudes.

 

 

 

 

 

 

Müüt: Lapse nina loputamine soolalahusega aitab vältida nakatumist koroonaviirusesse.

Fakt: Ei ole tõendeid,  et regulaarselt soolalahusega loputamine kaitseks teie last hingamisteede infektsioonide – näiteks koroonaviiruse – eest. Nina regulaarne loputamine soolalahusega aitab neil aga taastuda tavalisest külmetusest.

 

 

 

 

 

 

Müüt: Koroonaviirus ei mõjuta noori.

Fakt: Koroonaviirusesse võivad nakatuda inimesed igas vanuses. Vanemad  inimesed ja kaasuvate haigustega (näiteks astma, diabeet, südamehaigused) inimesed võivad haigestuda raskemini.

Maailma Terviseorganisatsioon soovitab igas vanuses inimestel end viiruse eest kaitsta, lugege lisa siit.

 

 

 

 

 

 

Müüt: Antibiootikumid ennetavad ja ravivad koroonaviirust.

Fakt: Antibiootikumid ei toimi viirusinfektsiooni korrla. Seetõttu ei tohi antibiootikume kasutada koroonaviiruse ennetamiseks või raviks. Haiglaravi korral võib patsient vajada antibiootikumravi, kuid sel juhul on lisandunud bakteriaalne infektsioon.

 

 

 

 

 

Müüt: Juba on olemas ravimeid koroonaviirustest põhjustatud haiguse ennetamiseks või raviks.

Fakt: Kahjuks pole täna olemas spetsiifilisi ravimeid uue koroonaviiruse vältimiseks ega raviks. Maailma Terviseorganisatsioon teeb praegu koostööd teadusasutustega üle kogu maailma, et kiirendada vaktsiini ja ravi uurimist ning väljatöötamist. Parim viis viirusega võitlemiseks on meie enda antikehad ja viirusega nakatunud inimesed peavad saama viivitamatult abi sümptomite leevendamiseks.

 

 

 

 

 

Müüt: Kopsupõletiku vaktsiinid võivad teid kaitsta koroonaviiruse eest.

Fakt: Kopsupõletiku vastased vaktsiinid nagu pneumokoki vaktsiin ja Haemophilus B influenza (Hib) vaktsiin ei kaitse koroonaviiruse eest.

See viirus on nii uus ja erinev teistest  ja vajab seetõttu oma vaktsiini. Teadlased püüavad luua vaktsiini COVID-19 vastu ja Maailma Terviseorganisatsioon toetab nende jõupingutusi.

Kuigi need vaktsiinid ei ole tõhusad COVID-19 vastu, on hingamisteede haiguste vastu vaktsineerimine teie ja teie lapse tervise kaitsmiseks äärmiselt soovitatav.

 

 

 

 

 

 

Müüt: Kätekuivatid kõrvaldavad koroonaviiruse.

Fakt: Kätekuivatid on koroonaviiruse kõrvaldamisel täiesti ebaefektiivsed. Enda ja oma lapse koroonaviiruse eest kaitsmiseks peate järgima Maailma Terviseorganisatsiooni 7 reeglit.

 

 

 

 

Müüt: Ultraviolettkiirguslambid tapavad koroonaviiruse.

Fakt: UV-lampe ei tohi kasutada teie lapse käte või muude nahapiirkondade steriliseerimiseks, kuna UV-kiirgus võib põhjustada nahaärritust.

 

 

 

 

Müüt: Kogu keha alkoholi või klooriga üle pihustamine tapab koroonaviiruse.

Fakt: Alkoholi või kloori pihustamine kogu lapse kehale on väga ohtlik, sest see võib kahjustada  nahka. Samuti ei tapa see viirusi, mis on juba sisenenud kehasse. Pidage meeles, et kuigi alkohol ja kloor võivad pindade desinfitseerimiseks olla kasulikud, tuleb neid asjakohaselt kasutada.

 

 

 

 

 

 

Müüt: Küüslaugu söömine aitab vältida koroonaviirusesse nakatumist.

Fakt: Küüslauk on tervislik toit, millel võivad olla mõned antimikroobsed omadused. Praegu ei ole aga ühtegi tõendit, et küüslaugu söömine kaitseb inimest koroonaviiruse eest, olgu siis täiskasvanut või last.

 

 

 

Olge ettevaatlik ja hoidke ennast!

Olge informeeritud ja järgige arsti nõuandeid!

Teie jaoks on väga oluline olla kursis värskeima teabega COVID-19 puhangu kohta, mis on kättesaadav Maailma Terviseorganisatsiooni veebilehel ning teie riikliku ja kohaliku terviseameti kaudu. Palun vaadake neid regulaarselt. Otsige nii enda kui ka lapse jaoks alati vastuseid usaldusväärsetest allikatest. See teave ei ole mõeldud asendama professionaalset meditsiinilist nõustamist. Kui teil on küsimusi või probleeme, pöörduge tervishoiutöötaja poole.