Koroonaviirus (COVID-19): Kuidas saad kaitsta ennast ja oma last.

 

Praegune aeg on väikeste laste vanematele, tulevastele isadele ja rasedatele väga stressirohke. Seetõttu jagab Aptaclub Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO), kuidas kaitsta ennast ja oma last, sest just sina oled oma lapse peamine kokkupuude välise maailmaga. Järgides neid lihtsaid meetodeid ja eeskirju saate koos piirata koroonaviiruse leviku ohtu.

Samuti toome ära Maailma Terviseorganisatsiooni ekspertide vastused korduma kippuvatele küsimustele raseduse, imetamise ja lutipudelist toitmise kohta, et suunata sind ja sinu last sel stressirohkel ajal.

Seitse viisi oma lapse kaitsmiseks

 

 

 

Pese regulaarselt käsi

1

Koroonaviirus levib inimkontakti kaudu. Seetõttu on käte pesemine parim viis ennast selle eest kaitsta. Seega, pese oma käsi enne beebi puutumist ja palu seda teha kõigil, kes sinu last puudutavad.

Kahjuks ei oska meie beebid iseenda käsi pesta. Vähemalt mitte veel. Muuda see ise mängu või toidukordade tavapäraseks osaks ja peske põhjalikult oma käsi, kasutades alkoholipõhist desinfitseerimisvahendit või seepi ja vett.

Miks? See hävitab kõik viirused, mis meie kätel võivad olla, ja takistab seeläbi nii sinu kui lapse nakatumise ohtu. 
Maailma Terviseorganisatsiooni juhised kätepesuks: https://www.who.int/gpsc/clean_hands_protection/en/

Kohalik veebisait: https://www.terviseamet.ee/et

 

 

 

 

 

 

Piira kokkusaamisi

 

2

Meie lapsed on imelised ja tõmbavad sageli inimeste tähelepanu. Seetõttu on sinu kui vanema vastutus vähendada oma lapse ja teiste inimeste vahelist kokkupuudet. See tähendab, et pead takistama teisi inimesi neid sülle võtmast ja hellitamast, kuigi see võib esmapilgul karm tunduda. Aga see aitab viiruse levikut peatada.

Samuti aitab viiruse leviku vähendamisele  kaasa lähikokkupuute vältimine, hoides vähemalt ühe meetrist distantsi enese ja ükskõik kelle teise vahel, kes näib olevat haige, köhib või aevastab.

Miks? Sest kui inimene köhib või aevastab, paiskab ta oma ninast või suust õhku pisikesi piisku, mis võivad sisaldada viirust.Kui sina või sinu laps olete selle läheduses, võite te neid COVID-19 viirust sisaldavaid piisakesi sisse hingata.

 

 

 

 

Väldi silmade, nina ja suu katsumist

3

Puudutame päeva jooksul palju erinevaid pindu. Samuti meeldib meile puudutada oma lapsi, kellele meeldib omakorda oma nägu puudutada. Seega veendu, et igaüks, kes sinu last puudutab (sh sa ise), on enne põhjalikult käed pesnud.
 
Miks? Need pinnad võivad olla koroonaviirusega saastunud ja kui viirus on levinud kätele, võib see nägu puudutades hõlpsasti suu, nina või silmade kaudu organismi siseneda.

Me ei saa lõpetada erinevate pindade katsumist või peatada oma lapse uudishimulikkust. Kuid saame peatada viiruse kandumise organismi, jättes puutumata enda või oma lapse näo.

 

 

 

 
 

 

Järgi köhimisel ja aevastamisel häid hügieenireegleid

4

Veendu, et sina ning inimesed sinu ja sinu lapse ümber järgivad häid hügieenireegleid. See tähendab köhimisel või aevastamisel suu ja nina katmist küünarvarre või pabertaskurätikuga ning seejärel tuleb salvrätt kohe ära visata.

Miks? Piisad levitavad viirust.Heade hügieenitavade järgimine kaitseb sinu last ja inimesi sinu ümber erinevate viiruste, nt. külmetuse, gripi ja COVID-19 eest. 

 

 

 

 

 

Tunned end haigena? Ravi end varakult

5

See on lihtne: kui tunned end haigena, püsi kodus. Kui sul on palaviku, köha ja hingamisraskuste varajased sümptomid, pöördu varakult arsti poole. Lisateabe saamiseks järgi oma kohaliku tervishoiuasutuse juhiseid.

Miks? Riiklikel ja kohalikel asutustel on kõige värskem teave olukorra kohta sinu piirkonnas. Varakult helistamine võimaldab meditsiinitöötajal suunata sind kiiresti õige tervishoiuasutuse juurde. Samuti kaitseb see sind ja aitab takistada viiruse ja muude nakkuste edasist levikut. 

 

 

 

 

 

Järgi toiduvalmistamisel ohutus- ja hügieeninõudeid

6

Kasuta töötlemata ja töödeldud toiduainete lõikamiseks erinevaid lõikelaudu. Samuti pese töötlemata ja töödeldud toidu käitlemise vahel käsi.

Liha vältimine ei ole vajalik. Ole vaid arukas ja veendu, et liha on valmistamisel nõuetekohaselt käideldud ja korralikult läbi küpsetatud.

Miks? Kuna lapsevanematena valmistame süüa iseenda, oma pere ja oma lapse jaoks ning koroonaviirus võib levida ka allaneelamise teel. Seetõttu on toiduvalmistaja jaoks iseäranis oluline jälgida söögitegemisel ohutusnõudeid. 

 

 

 

 

 
 

Ole asjadega kursis ja järgi nõuandeid

7

Sinu laps ei loe uudiseid, on väga oluline, et just sina oleksid kursis värskeimate ja vajalike uudistega COVID-19 leviku kohta riigis (terviseamet -  https://www.terviseamet.ee/et, Eesti rahvusringhääling – err.rr).

Ülemaailmsete suuniste lugemiseks vaata Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) veebilehte (https://www.who.int/).
Loe nõuandeid enda ja oma väikelapse kohta usaldusväärsetest ning tõestest allikatest ja võta ühendust arstiga niipea, kui sul on muresid seoses enda või oma lapse tervisega.
 
Siinne teave ei asenda professionaalset meditsiinilist nõu. Küsimuste või murede korral küsi alati nõu arstilt.

 

 

 

 

Korduma kippuvad
küsimused

 

 

 

 

 

Olen rase

"Kas rasedad võivad kanda koroonaviiruse üle sündimata lastele?"

Praegusel hetkel ei ole piisavalt tõendeid selle kohta, kas viirus levib raseduse ajal emalt lapsele või millist mõju võib see lapsele avaldada. Seda uuritakse veel.

Rasedad peavad kasutama sobivaid ettevaatusabinõusid, et vältida viirusega kokkupuutumist ning pöörduma viivitamatult arsti poole, kui neil tekivad  sümptomid nagu palavik, köha või hingamisraskused.

Küsimuste või murede korral küsi nõu arstilt.

 

 

 

 

Imetan last

"Kas lapse imetamine on ohutu, kui ema on nakatunud koroonaviirusega?"

Kõik emad, kellel esinevad sümptomid nagu palavik, köha või hingamisraskused, peavad viivitamatult pöörduma arsti poole ja järgima meditsiinitöötaja nõuandeid.

Arvestades imetamise eeliseid ja rinnapiima väga väikest rolli muude hingamisteede haiguste edasikandmisel võib ema jätkata imetamist, järgides kõiki ettevaatusabinõusid ning meditsiinilisi nõuandeid.

Koroonaviiruse sümptomitega ema peab ohutuks imetamiseks lapse läheduses kandma maski (ka toitmise ajal), pesema käsi enne ja pärast lapse puutumist (sh toitmist) ja puhastama/desinfitseerima saastunud pinnad. Sama tuleb teha alati, kui inimene, kellel on diagnoositud või kellel kahtlustatakse COVID-19 nakkust, puutub kokku teiste, sh lastega.

Kui ema on väga haige, tuleb rinnapiim välja pumbata ja anda seda lapsele puhta tassi ja/või lusika abil, järgides samu nakatumise vältimise meetmeid ning meditsiinilisi nõuandeid.
Kui sul on täiendavaid küsimusi, võta ühendust arstiga.

 

 

 

 

Minu laps on 0–6 kuune

"Mida peaksin tegema, kui minu lapsel esinevad COVID-19 sümptomid?"

Pöördu esimesel võimalusel arsti poole.

"Kas COVID-19 mõjutab väikesi lapsi?"

Tegemist on uue viirusega ja Maailma Terviseorganisatsioon ei tea veel täpselt, kuidas see mõjutab väikesi lapsi või rasedaid. Teada on aga see, et viirusega võib nakatuda igaüks, olenemata vanusest, kuid senini on lastel tuvastatud suhteliselt vähe COVID-19 juhtumeid. Kui sul on täiendavaid küsimusi, võta ühendust arstiga.

"Kas väike laps võib kanda välja minnes maski?"

Kuna maskid ei lase õhku väga hästi läbi, võivad need alla üheaastaste laste jaoks ebamugavad olla. Seetõttu järgi enda ja oma lapse COVID-19 eest kaitsmisel erinevaid Maailma Terviseorganisatsiooni soovitusi. Täieliku ohutuse tagamiseks peaksid vältima võimalikult palju oma lapse kokkupuudet rahvahulkadega. Kui sul on täiendavaid küsimusi, võta ühendust arstiga.

 

 

 

 

Minu laps on 6–12 kuune

"Mida peaksin tegema, kui minu lapsel on COVID-19 sümptomid?"

Pöördu esimesel võimalusel arsti poole.

"Kas COVID-19 mõjutab imikuid?"

Tegemist on uue viirusega ja Maailma Terviseorganisatsioon ei tea veel täpselt, kuidas see mõjutab väikesi lapsi või rasedaid. Teada on aga see, et viirusega võib nakatuda igaüks, olenemata vanusest, kuid senini on lastel tuvastatud suhteliselt vähe COVID-19 juhtumeid. Kui sul on täiendavaid küsimusi, võta ühendust arstiga.

 

 

 

Lutipudelist toitmine ja imikute piimasegud

"Kuidas tuleks desinfitseerida piimapulbri tarvikuid?”

Lutipudeleid, lutipudeli lutte, lusikaid ja kausse tuleb desinfitseerida: puhasta need esmalt puhta veega ja seejärel tuleb kõrgeid temperatuure taluvad seadmed asetada potti ja keeta neid üle 30 minuti. Kõrgetele temperatuuridele mitte vastupidavaid seadmeid saab desinfitseerida, pühkides pinda alkoholiga immutatud puuvillase lapiga. Kui sul on täiendavaid küsimusi, võta ühendust arstiga.

"Mida teha, kui minu laps koroonaviiruse tõttu stressis on?"

Lapsed võivad stressile reageerida erinevatel viisidel, olles rohkem klammerduvad, ärevad, eemaletõmbunud, vihased või erutunud, märjates voodit vms. Reageeri oma lapse reaktsioonidele toetavalt, kuula tema muresid, hellita teda ja pööra talle rohkem tähelepanu.

Kui sul on mure oma lapse vaimse tervise pärast, pea nõu oma arstiga. Lisateabe saamiseks mine lehele
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public