Kuidas mõjutab magamine last?

Me kõik teame kui oluline on magamine. See annab meie organismile võimaluse lõõgastuda ja valmistuda uueks päevaks. Teie lapse jaoks on magamine aga veelgi olulisem. Laps avastab ärkvel olles iga päev väga palju uut. Seetõttu on väga tähtis, et teie laps puhkaks piisavalt ja kõike seda teavet töödelda saaks. Kuid kas teadsite, et see puhkehetk on väga oluline ka teie lapse immuunsüsteemi jaoks?

Magamine ja immuunsüsteem

Piisav uneaeg on immuunsüsteemi korrektseks toimimiseks väga oluline. Teisisõnu võib vähene uni mõjutada immuunsüsteemi normaalset tööd. Kui laps ei saa piisavalt magada, siis on tõenäolisem, et ta haigestub pärast viirusega kokkupuutumist, näiteks saab külmetushaiguse. Uni võib mõjutada ka seda, kui kiiresti teie laps haigusest taastub. Magamise ajal vabastab immuunsüsteem teatud valke, mida nimetatakse tsütokiinideks. Kui teie laps haigestub, siis haiguse vastu võitlemiseks tsütokiinide tootmine suureneb. Kui teie laps ei saa sel perioodil piisavalt magada võib kaitsvate tsütokiinide tootmine väheneda. Lisaks põhjustab liiga lühike uneaeg ka nende antikehade ja rakkude vähenemist, mis muidu nakkushaigustega võitlevad1.

Seega, kui teie laps ei maga piisavalt, siis ei suuda tema organism nakkushaigustega nii hästi toime tulla, kui korraliku uneajaga laps. Seetõttu on oluline tagada ja luua lapsele head magamisharjumused. Ja olgem ausad, need hetked, mil teie laps teeb väikse immuunsust tugevdava uinaku, võivad ka teie jaoks olla energiat andvad hetked. Topeltvõit!

Näpunäited lapse uinumise hõlbustamiseks

On inimesi, kellele piisab lühemast uneajast kui teistele, kuid enamik meist vajab korralikku öist puhkust. Vastsündinuna magab teie laps suurema osa päevast. Lapse kasvades kujuneb välja kindel ööpäevane magamisrütm. Enamik vanemaid aga teab, et lapse uinumine ei ole alati nii lihtne kui täiskasvanutel. Järgnevalt on toodud näpunäideid, mis aitavad lapsel hõlpsamini uinuda.

https://www.aptaclub.ee/ee/imiku-tervis/areng/tahtis-teada/et-beebi-magaks-rahulikumalt
https://www.aptaclub.ee/ee/imiku-tervis/areng/tahtis-teada/napunaiteid-magusaks-uneks

--

1 Eric J. Olson, M.D., „Lack of sleep: Can it make you sick?“, 2018, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/expert-answers/lack-of-sleep/faq-20057757

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee