Beebi immuunsüsteemi areng

Immuunsüsteemi väljakujunemine esimesel eluetapil on lapse tulevase tervise oluline alus. Sündimisel on sinu beebi immuunsüsteem veel ebaküps. See peab õppima patogeenidega toime tulema. Esimese 1000 päeva jooksul võivad mitmed tegurid, sealhulgas imetamine, tugeva immuunsüsteemi kaitsemehhanismi arengut mõjutada.

Nn „pesa kaitsmisest” on alguses palju abi. Raseduse ajal saab beebi sinult platsenta kaudu antikehi.

Kui ema kaitsemehhanismid on kehvad, peab beebi immuunsüsteem ise toime tulema. See peab tekitama iseseisvalt antikehi ja ehitama üles vajaliku kaitse nakkuste vastu.

Soolestik toetab tervet immuunsüsteemi

Kasulikud bakterid soolestikus aitavad immuunsüsteemi treenida. Need bakterid hakkavad kasvama sündimise ajal ja veidi pärast sündi. Loomuliku sünnituse käigus saavad beebid ema tupefloora kaudu „käivitusabi”.

Ka tasakaalustatud toitumisel on soolestiku floora väljakujunemisel oluline roll ja see toetab terve immuunsüsteemi arengut.

Rinnapiim sisaldab prebiootikume, need on seedimatud süsivesikud. Prebiootikumid toetavad soolestiku tervet floorat ja tugevdavad beebi kaitsemehhanisme. Need on soolestikus kasulike bakterite „toit” ja aitavad võidelda soovimatute pisikutega.

Kinnine nina on immuunsüsteemi treening

Lapsed, kellel on õdesid-vendi, võivad suurema tõenäosusega haigestuda. Kuid mida vanemaks laps saab, seda tugevamaks muutuvad tema kaitsemehhanismid ja ta haigestub hooajalistesse viirustesse väiksema tõenäosusega. Praegu võid toetada oma beebi immuunsüsteemi kaitsemehhanisme järgmiste võtetega.

  • Regulaarne liikumine, eelistatavalt värskes õhus – isegi talvel või halva ilmaga

  • Piisav uni ja puhkus, stressi ja müra vältimine

  • Väldi äärmuslikku hügieeni – loomulik kokkupuude keskkonnapisikutega toetab tugevat immuunsüsteemi

  • Vaktsineerimine – lastele esimesel eluaastal soovitatavad vaktsiinid

Immuunsüsteemi areng

Kas teadsid, et immuunvastus kujuneb välja peamiselt esimesel 3 eluaastal? Sellel ajal on võimalik õige toitumisega tugeva immuunsüsteemi väljakujunemist toetada. Tasakaalus immuunsüsteem vähendab allergiariski ja lapse vastuvõtlikkust nakkustele ning kaitseb autoimmuunhaiguste eest.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee